Novi most u Čatrnji koji spaja BiH i Hrvatsku je jedan od najvažnijih infrastrukturnih projekata za Gradišku, Republiku Srpsku ali i Bosnu i Hercegovinu u 21. vijeku. Na otvaranje novog graničnog prelaza koji bi spajao autoputeve dvije države ćemo po svemu sudeći morati da čekamo još nekoliko godina.
Tek početkom godine pušten je u upotrebu privremeni granični prelaz i carina na novom mostu u Čatrnji, kako bi kamioni koji grade autoput mogli da saobraćaju nesmetano i da izgradnja prilazne ceste bude brža. Ovo je rezultat borbe institucija i preduzeća “Integral inžinjering”, koja traje od momenta kada je most u Čatrnji završen.
“Ministarstvo bezbjednosti Bosne i Hercegovine donijelo je Rješenje broj: 12-02-04-8-7260-4/22 od 06.01.2023. godine, a na osnovu zahtjeva ,,Integral Inžinjering” a.d. Laktaši, kojim je određen privremeni granični prelaz na lokalitetu novog mosta na rijeci Savi u mjestu Čatrnja kod Gradiške, za vremenski period od 17.01. do 31.12.2023. godine, radi prevoza materijala iz Bosne i Hercegovine u Republiku Hrvatsku, za potrebe realizacije ugovora na izgradnji dionice brze ceste Okučani (RH) – granica Bosne i Hercegovine, 2. faza, a na osnovu saglasnosti Uprave za indirektno oporezivanje”, saopšteno je iz Ministarstva bezbjednosti BiH.
Što znači, prevoz materijala preko novoigrađenog mosta može da koristi samo lice kojem je Ministarstvo bezbjednosti BiH izdalo rješenje o određivanju privremenog graničnog prelaza (a to je do sada samo preduzeću ,,Integral Inžinjering” a.d. Laktaši).
Ekipa Micro mreže je danas obišla gradilište u Hrvatskoj i uprkos boljem protoku materijala preko novog graničnog prelaza izgradnja prilazne ceste ide sporo. Tim povodom smo se obratili upitom i institucijama Hrvatske, pa i od njih čekamo odgovor.
Kako smo saznali na terenu izgradnja prilazne ceste je izuzetno zahtjevna zbog dva mosta koja na toj dionici trebaju biti izgrađena. Isto tako, čitav teren je močvaran, pa je potrebno dosta jakog materijala, kako bi saobraćajnica mogla podnijeti teret budućeg najfrekventnijeg graničnog prelaza u BiH.
Ono što je javna tajna kada je u pitanju ovaj granični prelaz je činjenica da Hrvatska usporava završetak izgradnje ovog prelaza, jer će time Hrvatske ceste izgubiti dio putnika, što se kosi sa interesom njihove države. Ono što će biti dodatni problem jeste carina i terminal, koji još nisu ni u planu za izgradnju na hrvatskoj strani.