Zahvaljujući Vladi Republike Srpske imovina preduzeća „Ratarstvo“ iz Nove Topole moći će da se kupi za manje novca nego stan u Banjaluci ili preciznije za svega 215.640 KM, saznaje portal CAPITAL.
Povjerioci su za to vrijeme čekali da Vlada donese odluku o kupovini ovog nekadašnjeg giganta, dok je imovina preduzeća propadala, pljačkana i uništavana da bi konačno u maju ove godine donijela odluku da će ići u prodaju.
Naime, zemljište, objekti i oprema „Ratarstva“ sada su oglašeni na prodaju, njihova procijenjena vrijednost je 431.280 maraka, a povjerioci su odlučili da imovina ovog preduzeća ne može biti prodata za manje od 50 odsto te procijenjene vrijednosti, odnosno ispod 215.640 KM koliko otprilike vrijedi trosoban stan u Banjaluci.
Kako je pojašnjeno u oglasu, zemljište i objekti preduzeća se nalaze u Novoj Topoli, dok se dio nalazi u Mrčevcima i Krnetama na području laktaške opštine.
Kako saznajemo na prodaju je ponuđena upravna zgrada, jedna crpna stanica, te oko 90 dunuma zemljišta.
Ovo je prva javna prodaja imovine „Ratarstva“, a zainteresovani ponude mogu poslati najkasnije do 5. dok će otvaranje ponuda biti organizovano 8. septembra.
Stečajni postupak traje 15 godina
U „Ratarstvu“ je samo pet godina nakon što je izdvojeno iz PIK-a “Mladen Stojanović” pokrenut stečaj.
Od 2008. godine traje stečajni postupak, a obilježila ga je nemogućnost izdavanja zemljišta u zakup, prevareni radnici i opustošena imovina uz bogaćenje pojedinaca.
Od pokretanja stečaja promijenila su se četiri upravnika, ali stečajni postupak još nije okončan.
Stečajni upravnik Radomir Predojević precizirao je u januaru ove godine da je 8.000 hektara zemljišta „Ratarstva“ ponovo u vlasništvu Republike Srpske.
Radnici “Ratarstva” tvrde da nemaju nikakve informacije
Kako tvrdi 19 radnika “Ratarstva” koji su se čitav stečajni postupak borili za imovinu ovog preduzeća, kako se ona ne bi krčmila, kažu da nisu informisani o ovoj prodaji ali tvrde da je ova cijene niska i da se nekome s njom pogoduje.
“Samo sistem za navodnjavanje je vrijedio 9 miliona KM, da ne govorimo o ostalim stvarima, poput dva aerodroma, pa upravna zgrada i zemlja. Sadašnji stečajni upravnici nisu tu da zaštite imovinu preduzeća nego da raskrčme imovinu preduzeća koju smo mi i naši roditelji gradili 50 godina”, poručuju ogorčeni radnici.
/Capital/MM/