Njemačka savezna vlada odlučila je da u Republici Srpskoj dopusti da isteknu četiri infrastrukturna projekta ukupne vrijednosti od 105 miliona eura i da se na taj način sukcesivno okončaju.
“Pozadina toga je nastavak secesionističke politike Republike Srpske i njenog predsjednika Milorada Dodika. O ovoj odluci obaviješteni su Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i projektni partneri. Riječ je o projektima rehabilitacije hidroelektrane Trebinje, faza III i IV, vjetroparka Hrgud, te zbrinjavanja otpadnih voda u Gradišci. Posljednji pomenuti projekat je predmet saradnje sa Švajcarskom Konfederacijom” saopšteno je iz Ambasade Savezne Republike Njemačke
Kao reakcija na odluke Narodne skupštine Republike Srpske od decembra 2021. godine o vraćanju nadležnosti i stvaranju vlastitih institucija s ciljem slabljenja države Bosne i Hercegovine, Njemačka vlada je u aprilu 2022. godine odlučila da isprva privremeno zaustavi četiri infrastrukturna projekta.
“Međutim, nije došlo do povlačenja secesionističkih mjera koje je tražila Njemačka vlada. Umjesto toga, predsjednik i Vlada Republike Srpske nastavili su s eskalacijom političke krize. Savezna vlada Njemačke je stoga sada donijela odluku da neće ponovo pokretati obustavljene projekte. Projekti će sukcesivno biti okončani u skladu s ugovorom. Ova odluka se eksplicitno ne odnosi na ostale projekte njemačke razvojne saradnje koji se realizuju na nivou Bosne i Hercegovine ili regiona Zapadnog Balkana, a time uključuju i Republiku Srpsku, kao ni na saradnju s civilnim društvom” navodi se u saopštenju
Njemačka vlada podržava približavanje Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji. Njemačka je spremna dalje intenzivirati saradnju s Bosnom i Hercegovinom, kako u Federaciji tako i u Republici Srpskoj. Temeljni zahtjev je, međutim, očuvanje mira, vladavine prava i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine.
Naime, kada je u pitanju Gradiška radi se o projektu “Sakupljanje i prečišćavanje otpadnih voda Gradiška” koji su trebali da finansiraju Njamačka razvojna banka (КfW) u svojstvu agencije za finansiranje – sredstvima Njamačkog Federalnog Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), i Švicarski državni sekretarijat za ekonomska pitanja (SECO) u iznosu od 14,3 miliona evra.
Pored ovog projekta na 26. redovnoj sjednici Skupštine grada Gradiška, direktor KP “Vodovod” a.d. Gradiška, Sandro Zeničanin je potvrdio da je ovo preduzeće ostalo bez granta u iznosu od 9,2 miliona KM, a koji se odnosi na projekat “WATSAN”, gdje se radi o projektu vodosnabdjevanja Lijevča polja. Kada sve saberemo Gradiška će ostati bez skoro 40 miliona KM donatorskih sredstava.
/Buka/MM/