Uprkos današnjem sastanku sa gradonačelnikom u Gradskoj upravi Gradiška, kojem su prisustvovali predsjednik Savjeta mjesne zajednice Gornji Podgradci te predstavnici radnika “Nove DiPO”, ne nazire se kraj agonije za radnike ovog preduzeća.
Gradonačelnik Gradiške, Zoran Adžić, razgovarao je sa predstavnicima radnika drvne industrije “Nova DIPO” iz Gornjih Podgradaca te predsjednikom Savjeta ove mjesne zajednice.
Na sastanku su predstavnici radnika upoznali gradonačelnika sa problemima sa kojima se suočavaju, a to su prije svega nagomilana dugovanja za plate i doprinose radnicima, duguje se i do pet plata, kao i najnoviji potez Uprave preduzeća od prije nekoliko dana, da radnike pošalje kući bez valjanog obrazloženja, a sada se radnici pribojavaju otkaza za koji se “traži” način da se uruči radnicima.
Jedan od radnika koji je prisustvovao današnjem sastanku, Goran Gigović, rekao je da je juče predana krivična prijava protiv direktora Beuka.
“Mi smo juče predali krivičnu prijavu protiv direktora Veljka Beuka, pa ćemo vidjeti šta će biti. Beuk nas je obavijestio, da on u narednih mjesec dana traži način kako da nam da otkaz. Mi sad ne znamo u kakvom smo statusu .Odražaćemo proteste 17. februara da ukažemo još jednom na problematiku u tome nas je podržao i Savjet mjesne zajednice”, istakao je Gigović
Iz Savjeta mjesne zajednice G.Podgradci pružena je podrška radnicima posrnulog preduzeća.
“Danas ćemo uputiti Zahtjev PU Gradiška, kako bi se mogli održati protesti 17. februara . Radnici i mještani žele da blokiraju saobraćaj kako bi se spriječilo da drvni sortimenti odlaze iz Gornjih Podgradaca dok se ne pronađe adekvatno rješenje . Čuli smo na sastanku kakve su sve probleme imali radnici, između ostalog da im je odbijano deset odsto od plate za “unapređenje i razvoj drvne industrije”, radnici se na to nisu bunili jer su željeli da drvna industrija opstane na tom području. Kao stanovnik ove mjesne zajednice i predsjednik Savjeta mjesne zajednice, podržavamo radnike u narednim koracima”, istakao je Zvjezdan Panić nakon današnjeg sastanka.
Pitali smo gradonačelnika kako to da se ranije nije ništa preduzelo na spriječavanju gomilanja problematike oko dugovanja za plate, doprinose i poreze, a na šta su radnici ovog posrnulog giganta ukazivali u više navrata, Adžić je rekao:
“Interes grada Gradiška i naše opredeljenje je da drvna industrija u Gornjim Podgradcima ne smije da se ugasi. Ta fabrika se nalazi u srcu Kozare i ne smije se dozvoliti da “stane”. Naime, radi se o privatnom vlasništvu, ali iako je tako mora da postoji društvena i zakonska odgovornost i ne smijemo dozvoliti da se ugasi proizvodnja. U ranijem periodu kada je preduzeće stalo sa radom, vidjeli smo da je stao život na tom području.
Namjere su nam da razgovaramo sa upravom preduzeća, uputili smo dopise i premijeru Vlade RS, kao i resornom ministarstvu, kako bi se održali sastanci i pronašle mogućnosti da se nastavi proizvodnja, jer je to interes mjesne zajednice i zaposlenih u ovom preduzeću kao i grada.
Razumijemo negodovanje radnika i nedopustivo je da pet godina kasni uplata doprinosa, i da se kasni sa ličnim dohodcima. Mi smo i ranije upozoravani od strane radnika na dešavanja u tom preduzeću te smo o tome informisali resorno ministarstvo”, istakao je Adžić.
Pokušali smo čuti stav i od direktora Veljka Beuka, o današnjem sastanku i o činjenici da je podnesena krivična prijava, no međutim nije nam odgovorio na pozive.
Broj radnika od nekadašnjih 400, sveden je na oko 100, čulo se na današnjem sastanku.