SVI PANTERI SU PINK. Međunarodna ekipa scenarista, režisera i glumaca snimila je 2013. godine film «Svi Panteri su pink»,o neobičnoj bandi sa prostora eks Jugoslavije, čuvenoj ružičastoj bandi, poznatoj po sofisticiranim i drskim pljačkama juvelirnica i zlatara širom bogatog zapadnog svijeta. Pink Panteri su bili jedna netipična pljačkaška grupa, neka vrsta hajduka modernog doba. Pod narkozom takve percepcije, današnji mladi početnici, lažu da su članovi Pink Pantera, jer je to postalo stvar prestiža i popularnosti u krimanlnom društvu, što im daje dodatnu mitološku notu.

Priča o Pink Panterima nastavak je one medijske i literarne poetizacije inteligentnih varalica i prevaranata, koji uspješno izmiču zakonu. Pink Panteri su ovih dana dobili jedno novo kadrovsko pojčanje. Najpoznatiji tranzicijski izvozni brend sa ovih prostora, pojačali su se sa novim živopisnim likom, još čuvenijeg medijskog nadimka “Ajnštajn”.
Gdje će globalna multinacionalna banda bez nekog našeg Balkanca, Jugovića ili Bosanca i Herecegovca? Kako saznaje MOS – Medijska obavještajna služba, pripadnici italijanske policije uhapsili su nedavno u gradu Pezaru, dvojicu pljačkaša, koji su upali u u kladionicu i odnijeli 30.000 evra. Jedan od njih je 28 godišnji državljanin BiH, a drugi Italijan, koji su ranije više puta pljačkali banke po Italiji, zbog čega su već hapšeni i zatvarani. Ono što je zanimljivo je to, da su ovi pljačkaši za vrijeme svojih pljački, da bi izbjegli identifikaciju, nosili maske čuvenog naučnika Alberta Ajnštajna. Mediji prenose da su u ranijim pljačkama, nosili maske španskog slikara Salvadora Dalija. Iako su nosili maske najpoznatijeg naučnika u istoriji nauke i pravog genijalca, pljačkaši su se pokazali ograničene pameti i vještine. Nakon što su uzeli plijen i pobjegli, kasno su shvatili da su automobil ostavili u slijepoj ulici, pa su morali bježati bez auta.Tokom bijega odbacili su dio plijena, tako da su po ulici na sve strane ležale razbacane ukradene novčanice evra. Policija je na osnovu registarskih tablica automobila, mobilnih telefona i dokumenata koji su im ostali u autu, lako utvrdila da je riječ o lažnim naučnicima krivično-pravnog istraživačkog smjera i djela.
VAŽNO JE ZVATI SE NJEGOŠ. Postoji istinita priča iz diplomatsko-konzularne prakse, o kojoj su i mediji pisali, o slučaju jednog našeg državljanina koji je uhapšen u Sofiji u Bugarskoj zbog neke bizarne krađe u tamošnjoj lokalnoj trgovini. Pošto se radilo o nekom banalnom prekršaju, odustalo se od njegovog zadržavanja u zemlji, pa je na kraju hitno deportovan u BiH.Tada je javnost saznala da je naš glavni junak prije toga, mrtav ladan, svoje pravo ime i prezime promjeni i uzeo novo ime i prezime, i to ne bilo koje, nego je izabrao najzvučnije i najpoznatije. U matične knjige upisao se kao Njegoš Petrović. Vjerovatno i kako i priliči začetniku nove sitnosopstveničke vladarske loze lokalnih prevaranata Petrovića iz Lopara. Stvarni Petar Petrović Njegoš II, poznatiji kao vladika Rade, dobio je tako neočekivanu posvetu, od strane jednog dovitljivog lopova i probisvjeta. Pjesnik, vladika i državnik P.P.Njegoš, očito uživa veliki ugled u podzemlju, gdje stoluju kriminalci, razbojnici i razne bjelosvjetske sjecikese. Na kraju, ovom živopisnom liku, zabranjen je ulazak u EU, zbog opasnosti po javni red i mir stanovnika ovih dosadnih evropskih zemalja. Pa ti sad reci, da se lopovi ne razumiju u književnost i literaturu!?
U novembru 2022. godine mediji su objavili da je njemačka policija u Dizeldorfu uhapsila 8 džeparoša, od kojih je sedam iz BiH, zbog džeparenja i pljačkanja azijskih turista u Njemačkoj. Tako su džeparoši postali naši najpoznatiji državljani na privremenom i povremenom radu u EU raju za dežeparše. To je dokaz da je BiH i zvanično siromašna zemlja, kad u njoj neće da ostanu ni džeparoši, jer je toliko siromašna da ljude ni pas nema za šta ujesti, pa tako ni džeparoši odžepariti. Dok se političari naših susjednih država međusobno krve i svađaju, džeparoši svih naših naroda i narodnosti bratski sarađuju protiv ujedinjene EU. Izvjesna žena iz Zenice, več poznati internacionalni džeparoš, domaće gore list, toliko je uspješna u svom poslu, da su je mediji prozvali „madam lopov“. Ona krade sve što stigne, a kada je uhapse nikada ne dopadne zatvora, jer je uvijek trudna, i tako je dogurala do devetoro djece. Bezbjednosni rizik proširenja EU na zemlje Zapadnog Balkana mogao bi se kratko opsati kao: Evropa i sedam džeparoša.
MEDIJI I MLIJEKO. Tabloidni i mnogi javni mejnstrim mediji, zbog prokletog tiraža i senzacionalizma, sve više nekritički pišu o raznim prestupnicima, kriminalcima, narkodilerima i notornim ubicama, na način da im povlađuju, tako što ih imenuju njihovim nadimcima, raznim deminutivima, tepajući im imenima koja u sebi sadrže simbolički kapital poznatih i popularnih javnih ličnosti i velikih globalnih zvijezda iz svijeta umjetnosti, zabave, muzike i filma. Tako smo saznali da se mladi serijski ubica iz Rusije, koji je ubijao i pljačkao starije ljude, naziva „Uralski Raskoljnikov“, izvjesni plaćeni ubica u Kambodži zove se „Betmen“, zatvoreni prevarant Kinez „trebinjski Džeki Čejn“, a nedavno uhapšeni vođa međunarodnog narko kartela u Dubaiju, odaziva se na nama prepoznatljivo ime Tito. Policija Velike Britanije uhapsila je 2022. godine lika za koga se ispostavilo da je četvrti član terorističke islamske ćelije ISIL-a, pod zvučnim nazivom „Bitlsi“, u Berlinu je uhapšen lopov koji je upadao i pljačkao kuće i stanove, koga su mediji prozvali „Bosanski Spajdermen“, višesruko osuđivani prestupnik iz Novog Sada ima umjetničko ime „Pikaso“, ubijeni razbojnik iz BiH imao je nadimak „Rambo“, drugog su zvali „Džoker“, po glavnom junaku iz kultnog filma „Džoker“, treći se zvao „Džon Vejn“, dok se lokalni razbojnik iz Dervente zadovoljio skromnim nadimkom „Al Kapone“. Policija RS uhapsila je maskiranog lika u Tesliću, zbog oružane pljačke benzinske pumpe, koji je tom prilikom bio obučen u odjeću filmskog negativca Darta Vejdera, iz holivudskog serijala „Ratovi zvjezda“, pa je ekspresno prozvan „Dartom Vejderom od Tesilća“.
Medijalizacija opasnih likova, na način da im se tepa nadimcima i imenima od milja, „Pink Panteri“, „Pahuljca“, ubica „Joca Pedala“ i daju bombastični naslovi kao što su: „Uhapšeni Boni i Klajd“, „Drakula provalio u 12 stanova“, „Ana četiri pištolja pretukla policajca“, „Dolijao Van Gog“, „Na sudu se pojavio „Krojf“, samo noramlizuje prestupničko ponašanje i podstiče potencijalne izvore različitih oblika nasilja. Na taj način se od njih svjesno i neodgovorno pravi junake našeg doba. U državi Kvinslend u Australiji, sredinom 2012 godine uhapšena je razbojnička grupa «Bandido Centro», koju su činili braća Srbi sa obe strane Drine. Sve na bazi specijalnih veza i odnosa. Meksička policija je u septembru 2013. godine uhapsila narko dilera Alberta Karilja Funentesa, zvanog «Ružna Beti». U Holandiji je nakon opsežne akcije krajem 2014. godine uhapšen albanski državljanin Bledar Pajana, koji se smatra najvećim narko bosom na Balkanu, koji je godinama kokainom snabdjevao tržište cijele Evrope, u policijskim krugovima poznatog po nadimku „Mesi iz Albanije“, jer je vješto driblao i muvao policije mnogih zemalja.
BAJKE IZ PODZEMLJA. Masovni ubica iz Mladenovca Uroš Blažević, koji je počinio masakr, ubivši 8 i ranivivši 13 ljudi, prema medijskim saznanjima, sam sebe je nazivao „Mali Kristijan“, jer mu je višestruki prestupnik Kristijan Golubović navodno bio idol. Prije nekog vremena, u srpskoj javnosti podigla se velika prašina zbog snimanja muzičkog spota hip-hop grupe „Crni Cerak“. Problem je bio u tome, što je navedeni spot sniman u beogradskoj osnovnoj školi “Đura Jakšić”, i što je u spotu jedan od aktera bio Kristijan Golubović, koji je igrao ulogu omiljenog profesora. Kao što je poznato Kristijan Golubović je bivši žestoki momak beogradskog asfalta, koji je mladalačke godine proveo u zatvoru, zbog raznih krivičnih dela, među kojima su preprodaja ukradenih automobila, oružane pljačke, trgovina narkoticima i nasilničko ponašanje. Bivši robijaš Kristijan Golubović odslužio je svoje, u međuvremenu je postao medijska zvezda, učestvovao u više rijaliti programa, navodno je doživio unutrašnju transformaciju i duhovni preobražaj, počeo je da slika i piše i trenutno je voditelj autorske emisije “Bajke iz podzemlja” na TV Pink. Dječak Kosta Kecmanović, koji je u Beogradu u OŠ „Vladislav Ribnikar“ ubio 8 djece i portira, možda je baš bio izložen narečenim „bajkama iz podzemlja“. To je ono: Kad porastem biću kriminalac.
Olivera Ćirković, nekadašnja bivša košarkaška reprezentativka Jugoslavije, aktivna ženska članica čuvene bande, napisala je knjigu „Ja, Pink Panter“, u kojoj je opsala svoje dogodovštine u ovoj poznatoj balkanskoj bandi. Na sajmovima knjiga ona je redovni gost, stalni učesnik medijskih i književnih prezentacija, revnosno potpisuje knjige, fotogtrafiše se sa svojim čitaocima, gostuje u medijima i uživa u velikoj novostečenoj popularnosti. Crnogorski pripadnik Pink Pantera, Rajko Caušević, bio je učesnik rijaliti programa „Maldivi“, u kojem je detaljno pričao kako su Pink pantersi pljačkali banke i zlatare po svijetu, uz obavezno isticanje da su to radili kao Srbi, patriote i „aristokratski lopovi“ i tako postao miljenik nacionalnih tv frekvencija. Kako mediji pišu, crni Rajko je optužen za 400 pljački u 30 država. I pored tolikog posla, i on je stigao da napiše i objavi svoju istinu „Pink Panter: moja knjiga“.
BiH je po statistikama izvezla najviše mladih u svijet, među njima nesumnjivo i brojne buduće genijalce. Evo vidimo, među njima se našao i poneki Ajnštajn. Kako god bilo, nadimak koji je sebi uzeo ovaj naš zemljak u velikom svijetu, po nekom pravu mu i pripada. Opšte je poznato da je Albert Ajnštajn bio naš srpski i jugoslovenski zet, oženjen Milenom Marić, srpkinjom iz Novog Sada, pa i mi po tom osnovu imamo određena prava na korišćenje njegovog imena i prezimena. Našem „Ajnštajnu iz Bosne“, odnosno Italije, čim izađe sa robije iz zatvora, kada ga protjeraju i deportuju u BiH, vjerovatno mu ovdje slijedi sjajna karijera, brojna gostovanja po radio i tv emisijama, jutranjim programima, TV šouima, rijaliti programima, izvlačenje nagradnih igara, pašće i ponuda za pisanje biografije i knjige, a možda ga primi i slika se sa njim i poneki ministar policije kantona. Popkulturalizacija ovakvih pojava stvara poseban fenomen popularne kulture, koji je opasan po društvo i predstavlja neprihvatljiv vrijednosni obrazac ponašanja za mlade generacije u našem društvu.
Đani Vatimo, čuveni italijanski filozof u svojoj knjizi «Transparentno društvo», iz osamdesetih godina, piše o tome kako je razvoj medija doveo do eksplozije različitih mišljenja, većeg pluralizma, emancipacije čovjeka, demokratizacije društva, ali i do svojevrsne postmoderne «diktature transparentnosti», u kojoj imperativ medija postaje što više publiciteta, spektakla, senzacionalizma i medijskog šoka, što je sve dovelo do još veće socijalne konfuzije i opšte haotičnosti društva. Zato se mora prestati sa promocijom negativaca u medijima, kulturi i na društvenim mrežama. Takve vijesti i informacije samo doprinose pojačanoj agresivnosti modernog života i porastu kulture nasilja u društvu, koje toleriše ili čak podstiče agresivno ponašanje. Javna kultura i društvo moraju tom trendu postaviti čvrste granice, koje se ne smiju prelaziti. Život nije bajka. Ali, to nije argument protiv bajki, već protiv života i stvarnosti u kojoj živimo. Život treba približavati bajkama, a ne obrnuto. Ne postoje „bajke iz podzemlja“. Samo je Dostojevski imao pravo na svoje „Zapise iz podzemlja“, zahvaljujući genijalnosti svog talenta. Postoji smrad i horor podzemlja, gangsterizma i kriminala koji se širi društvom i truje ljudsku okolinu. Na svu sreću, još uvijek postoje bajke iz djetinjstva, koje nisu poništile aveti podzemlja.
Autor je politikolog