Detaljnom analizom javnih nabavki Gradske uprave Gradiška, istražili smo kome su dodjeljivana sredstva na tenderima i u kom iznosu. Isto tako ćemo se pozabaviti i određenim preduzećima bliskim gradonačelniku Zoranu Adžiću, te njegovim saradnicima.
Tako smo u našoj analizi obradili svih 283 javne nabavke, koliko ih je realizovano u prethodnoj godini, od kojih je 210 direktnih sporazuma, što znači da je grad birao ponuđača i s njim direktno sklapao ugovor o određenom poslu. Takvi ugovori po zakonu su oni do 6.000 KM i kao što je vidljivo u analizi njih je oko 70 odsto.
Najskuplji tender pripado je grupi ponuđača iz Mostara, odnosno dvije firme iz Mostara i jedna iz Tuzle. Naime, radi se o tenderu “Najam sistema javne rasvjete na području Gradiške s uključenim održavanjem rasvjetnih tijela”. Visina ovog tendera iznosi čak 5.339.503,20 KM s PDV-om, a pripala je firmama “Unis telekomunikacije DD Mostar”, “Nexen” Tuzla i “Ri securus d.o.o.” Hrvatska. Zanimljivo je i to da su se na ovaj tender žalile domaće firme, među kojima je i kontroverzni “Prointer” ali nismo uspjeli saznati šta se desilo s tom žalbom. Ono što bode oči je činjenica da je gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić odlučio da novac rasporedi firmama iz Mostara umjesto našim domaćim firmama.
Kada su u pitanju firme koje imaju najviše ugovore sa gradom, tu dominira preduzeće “Hidro-kop d.o.o.”, banjalučkog biznismena Radislava Babića. Ova firma ima odličnu saradnju s gradom što pokazuju i cifre, gdje je u prošloj godini sa Hidrokopom zaključeno ugovora u vrijdnosti od 3.353.613,23 KM. Zanimljivo je i to da je ovo preduzeće često izvodilo dodatne radove, pa je Adžić s njim i drugim preduzećima zaključio ugovore o dodatnim radovima u visini od 600 hiljada KM, što daje veliki prostor za zloupotrebu javnih sredstava, jer se dodatni radovi zaključuju s preduzećem s kojim je zaključen glavi posao ako ne prelaze 20 odsto ukupne vrijednosti radova.
Daleko manje novca od Hidro-kopa su dobile domaće firme, a među njima za sada prednjači “MM Konstruktor” d.o.o. Momčila Majdanca, koji je s gradom sklopio ugovora u visini od oko 628.015,47 KM. I kod Majdanca su se pojavljivali dodatni radovi na određenim objektima.
Pored ovih preduzeća izdvajaju se i dvije firme iz Nove Topole, čiji je vlasnik Slobodan Grubešić. Radi se o preduzećima “Građenje Grubešić” i “Autoprevoznik i izvođenje zemljanih radova Grubešić”. Grubešić je od komšije Adžića dobio ugovore u vrijednosti od 257.258 KM, među kojima ima i nekoliko direktnih sporazuma.
Sa druge strane u pomenutim direktnim sporazumima pronašli smo nekoliko preduzeća povezanih sa najbližim saradnicima Zorana Adžića. Tako je firma menadžera grada Gradiška, Bojana Vujinovića, zaključila direktnih sporazuma u visini od 23.193,60 KM, a radi se firmi “Dedina radionica” s.p. Bojan Vujinović.
Firma “Foto video fleš” novinara Milana Pilipovića sklopila je direktnih sporazuma u vrijednosti 21.977,50 KM, u prethodnih godinu ipo dana. Ako tome dodamo da su dnevne novine “Blic” dobile u dva navrata iz Budžeta grada po 7020KM, za promociju grada, onda je jasno da se radi o dobroj saradnji urednika Radio-televizije Gradiška i gradonačelnika grada na Savi.
Ono što smo ovdje izostavili jesu javna preduzeća u vlasništvu grada, a koja će biti predmet naših narednih analiza trošenja novca građana Gradiške.