Izmislila je metalnu konstrukciju u vidu mosta koji je ljude vodio sa krova jedne zgrade na drugu i tako im omogućio da pobjegnu kroz tu zgradu. Njen pronalazak doveo je do sadašnjih čeličnih protivpožarnih stepenica koje se mogu vidjeti na mnogim zgradama u većim gradovima.
Iako se o životu Ane Connelly ne zna mnogo, ona je definitivno napravila značajan uticaj jednostavnim izumom. Nakon američkog građanskog rata došlo je do brze urbanizacije. Tokom razdoblja od 1880. do 1900. godine, urbano stanovništvo u Sjedinjenim Državama skočilo je za 15 miliona. To je rezultiralo sve većom izgradnjom solitera, odnosno zgrada višespratnica. S obzirom na to da rasprostranjena električna energija još nije bila dostupna, opasnosti od požara bile su vrlo realna prijetnja. Požari su postajali sve smrtonosniji ako se jave u zgradi sa više spratova, ostavljajući ljude na gornjim spratovima da se suoče sa mogućnostima da bude spaljeni živi.
Budući da je i sama bila stanovnica gustog urbanog područja (Philadelphia, PA), Anna Connelly je odlučila da se suoči sa ovim smrtonosnim problemom.
Izmislila je metalnu konstrukciju u vidu mosta koji je ljude vodio sa krova jedne zgrade na drugu i tako im omogućio da pobjegnu kroz tu zgradu. Njen pronalazak doveo je do sadašnjih čeličnih protivpožarnih stepenica koje se mogu vidjeti na mnogim zgradama u većim gradovima. Podnoseći svoju prijavu 1887. godine, Anna Connelly je bila među prvim ženama u Sjedinjenim Državama koje su se prijavile i primile patent. Njen izum je bio široko prihvaćen i prihvatili su ga brojni arhitekti. Njujorška vlada postavila je mostove za sve stanove, a danas Anin izum znamo kao požarne stepenice, zaštitni znak gradske arhitekture širom svijeta.
Od tada su požarne stepenice spasile nebrojene živote, uključujući i vatrogasce koji su njen izum iskoristili da bolje usredsrede svoje napore dok se bore sa vatrom.