Vlada Republike Srpske otkazala je ovogdišnji projekat ”Socijalizacija djece Republike Srpske” zbog pandemije virusa korona.
Istovremeno, Javni fond za dječiju zaštitu je na današnoj sjednici Vlade zadužen da već nastale ugovorne obaveze kroz aneks ugovora preusmjeri na realizaciju ovog projekta u 2021. godini, a u skladu sa postojećim okvirnim sporazumima.
Ovaj Fond već 18 godina realizuje projekat „Socijalizacija djece Republike Srpske”. Tokom svih tih godina u projektu je učestvovalo više od 32.000 osoba, odnosno djece 12 najosjetljivijih kategorija i odraslih (vaspitača, stručnog osoblja, roditelja-pratilaca djece sa smetnjama u razvoju). Projektom su obuhvaćena djeca na području Republike Srpske, čije je odrastanje osujećeno nepovoljnim porodičnim, socijalnim i materijalnim uslovima, zdravstvenim i razvojnim problemima. Oni zajedno sa talentovanom djecom i istaknutim sportistima (pobjednicima na republičkim i državnim takmičenjima), na inkluzivnom principu, provode deset (ili osam) dana u odmaralištu na moru. Uzrasna dob djece – učesnika je od šest do 15 godina, za osobe sa smetnjama u razvoju do 17 godina.
Vlada RS je na današnjoj sjednici usvojila informaciju o pripremi projekta ”Кamp rehabilitacije za djecu sa specifičnim oboljenjima – 2020”, te zadužila Javni fond za dječiju zaštitu da aktivnosti vezane za realizaciju projekta u 2020. godini provede u skladu sa zakonskim propisima i predviđenom dinamikom.
Novi projekat podrške za djecu sa hroničnim oboljenjima u Republici Srpskoj zasnovan je na interdisciplinarnom pristupu i tretmanu djeteta i porodičnog sistema uopšte kroz ”Кamp rehabilitacije za djecu sa specifičnim oboljenjima-2020.”
Ciljevi ovog projekta su:
– smanjiti učestalost broja hospitalizacija, dužinu boravaka u bolnici, upotrebu lijekova i produžiti mirne periode bez pogoršanja simptoma;
– pedagoški rad sa djecom i porodicama,
– psiho-socijalno osnaživanje djece i roditelja kroz edukaciju i kontakte sa djecom sa istim i sličnim zdravstvenim problemima i njihovim roditeljima,
– fizičko-rekreativne aktivnosti, zdravi stilovi života
– regionalno povezivanje roditelja i djece sa hroničnim oboljenjima.
”Ciljevi projekta su usmjerani ka stvaranju bar djelimično približnih uslova za zadovoljavanje razvojnih potreba djece, čiji je razvoj osujećen nepovoljnim socijalnim, porodičnim, materijalnim ili zdravstvenim prilikama. Realizacijom projektnih ciljeva se pruža direktna podrška razvojnim potrebama djece, ali i njihovim porodicama u ostvarivanju osujećene socijalizatorske, zaštitne, ekonomske, a nerijetko i vaspitne funkcije porodice. Sem toga, ovaj Projekat će senzibilizovati društvo u cjelini za potrebe i probleme djece najosjetljivijih kategorija. U toku 2020. godine planirano je da kroz rehabilitacijski kamp prođe ukupno do 300 djece sa specifičnim oboljenjima i roditelja (po potrebi) uz prateće osoblje i podršku porodice. Maksimalno planirani broj lica koji će biti obuhvaćen Projektom, uključujući i stručno osoblje je 370”, saopšteno je iz Vlade RS.