Ljudska potreba da imajusvoje hramove gdje god borave bila je osnovna ideja vodilja da se jedna takva bogomolja izgradi tamo negdje, da tako kažemo na kraju svijeta. I tamo gdje je malo ljudi, izgrađena je crkva po uzoru na stare pravoslavne bogomolje koje možemo vidjeti širom Rusije.
Crkva Svete Trojice je mala ruska pravoslavna crkva koja se nalazi na Antarktiku, i zbog svoje udaljenosti i neobične lokacije privlači pažnju svih vernika i onih koji to nisu. Najjužnija pravoslavna crkva na svijetu se nalazi na ostrvu Kralja Džordža.
Ideja za izgradnju prve crkve ili manastira na Antarktiku pojavila se 1990. godine, a projekat je zaživio kasnije kada je i odobren od strane tadašnjeg ruskog patrijarha Aleksija II. Nakon toga je krenulo prikupljanje donacija širom Rusije.
Crkva je izgrađena od sibirskog bora u tradicionalnom ruskom stilu i visine oko 15 metara. Građevina je postavljena na uzvišenju iznad Belingshausenove istraživačke stanice i može da primioko 30 vijernika.
Na slikama je prikazan ruski sveštenik Sofroni Kirilov (38) kako se moli i zvonima označava početak nove molitve i liliturgije.
Crkva je osvještana 15.februara 2004. godine, od strane episkopa i igumana koji su specijalno za ovu priliku posjetili Antarktik u pratnji drugih sveštenika i hodočasnika.
Sveštenici koji ovde volontiraju, borave već nekoliko godina na ovom izolovanom mjestu. Zanimljivo je to što su sveštena lica ujedno i osoblje istraživačke stanice.
Njihovosnovnizadatak je da se mole zaduše 64 ruskihistraživačakojisupoginulinaAntarktiku u ekspedicijama.