Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obilježava se danas 3. decembra po Rezoluciji 47/3 Generalne skupštine Ujedinjenih nacija usvojene 1992. godine, a koja se primjenjuje u BiH od 3. maja 2010. godine u oba entiteta. Kada je u pitanju Gradiška prema neslužbenim informacijama živi oko 1.767 osoba sa invaliditetom.
Rezolucija UN-a 47/3 ima za cilj promovisati razumijevanje pitanja invaliditeta i mobilizovati podršku za dostojanstvo, prava i dobrobit osoba sa invaliditetom.
Brojna prava osoba sa invaliditetom u Republici Srpskoj nisu adekvatno zadovoljena, međutim učinjeno je dosta napora u proteklom periodu da se prava osoba sa invaliditetom poprave.
Na snazi je “Strategija unapređenja društvenog položaja lica sa invaliditetom za period 2017-2026”, koju je usvojilo Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, u okviru koje su Akcionim planom predviđene konkretne aktivnosti u devet oblasti društva da se poboljša položaj osoba sa invaliditetom (oblast zakonodavstva, ekonomska samostalnost zapošljavanje i profesionalna rehabilitacija, socijalna zaštita sigurnost i podrška, zdravstvena zaštita i osiguranje, vaspitanje i obrazovanje, kultura i religija, pristupačnost i informisanje, porodični život sport i rekreacija, oblast organizacije lica sa invaliditetom).
Na poboljšanje uslova života osoba sa invaliditetom utiču i udruženja koja su nastala iz potrebe borbe za prava i unapređenje kvaliteta života ove populacije stanovništva. Na području grada Gradiška djeluje deset ovakvih udruženja sa ukupno 1767 članova – osoba sa invaliditetom:
- Udruženje Ratnih vojnih invalida Gradiška- 640 članova
- Savez invalida rada Gradiška -350 članova
- Opštinsko udruženje oboljelih od PTSP-a Gradiška -160 članova
- Međuopšt.udruženje civilnih invalida-žrtava rata Gradiška -120 članova
- Udruženje za pomoć MNRL Gradiška -120 članova
- Gradski savez slijepih Gradiška -101 član
- Međuopšt. udruženje gluvih i nagluvih Gradiška -100 članova
- Udruženje amputiraca”UDAS” Gradiška -80 članova
- Udruženje paraplegičara regije Banja Luka, kancelarija Gradiška -63 člana
- Udruženje roditelja djece sa autizmom “Duga” -33 člana.
Prema ovim podacima procenat osoba sa invaliditetom na području Gradiške je oko 3.41 % od ukupnog broja stanovnika, dok je procjena da je taj procenat na nivou BiH 10-15% od ukupnog broja stanovnika. Ovdje smo uvrstili podatke naših udruženja, međutim postoji i dio osoba koje nisu evidentirane u okviru ovih udruženja pa je samim tim ovaj procenat i u Gradišci nešto veći.
Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom prisjetimo se priče sa Nadom Jokić,tehničkim sekretarom i projekt menadžerom udruženja amputiraca UDAS Gradiška: