S obzirom da se bliži predizborna kampanja, prije njenog početka odučili smo smo analizirati rad kandidata kako na terenu tako i na društvenim mrežama. Na samom početku je jasno da su jedni spremno ušli u izbornu trku i shvatili svoju kandidaturu ozbiljno, dok drugi čekaju kampanju i planiraju tradicionalne aktivnosti isključivo u tom periodu.
Kako smo i rekli izborna godina, pogotovo na lokalnom nivou je u razvijenim demokratskim zemljama društveni proces kao i svaki drugi. U BiH su lokalni izbori period kada svako svakoga hvata za rukav, kada se kuće dijele na vlast i opoziciju, kada iz jedne porodice dvije stranke imaju kandidate i kada političari masovno otvaraju profile na društvenim mrežama. Kako ih otvore, tako ih i zatvore, jer se obično obećava više nego što se može ispuniti, a drugi najstariji zanat na svijetu i opstaje zahvaljujući obećanjima.
Elem ako pogledamo društvene mreže, vidjećemo da se većina političara nije posvetila mladima, s obzirom da i dalje prevladavaju teme ko je gdje bio od 1992. do 1995. godine. Kandidati na ovim izborima i dalje ne shvataju da ove godine pravo glasa ima 2006. godište i da ovu generaciju ne interesuje klasična i do sada zatupljena retorika. Dok sadašnji kandidati tek otvaraju fejsbuk profile i stranice, mladima je ova društvena mreža odavno dosadna, a sve ih je manje na instagramu, jer je TikTok najbrže rastuća društvena mreža na svijetu, a na njoj sve traje kratko.
Ako krenemo od kandidata za gradonačelnika, aktuelni gradonačelnik i kandidat SNSD-a, Zoran Adžić, se fokusirao na svoju fejsbuk stranicu, uz to je aktivirao i nekoliko drugih fejsbuk stranica na kojima je mudro promovisao video priče o tome kako se Gradiška gradi i razvija, kako bi izbjegao plaćeno oglašavanje i kaznu od strane CIK-a. Konkretno radi se o stranicama “Grad Gradiška” i “Gradiška živi”, gdje se putem agencije “Monotik digital” promovišu urađeni projekti u Gradišci i prati svaki korak gradonačelnika Adžića. Uz to Adžić kao nikada prije obilazi sve manifestacije i kakav god da ljudi imaju stav, prilaze mu, pozdravljaju se s njima, fotografišu se i dočekuju ga srdačno. Ono što Adžiću nedostaje jesu spontanost i rad s mladima, na koje on očigledno ne računa na ovim izborima, jer umjesto razvoja sporta i manifestacija za mlade, opredijelio se za asfaltnu infrastrukturu.
Adžićev žestoki kritičar i kandidat Narodnog fronta za gradonačelnika Gradiške, Radislav Dončić, je već mjesecima unazad u kampanji. On je odabrao kritiku rada gradonačelnika koju predstavlja kraćim snimcima dronom, koji su titlovani i poprilično ozbiljno urađeni. Očigledno je Dončić ušao spremno u kampanju, gdje paralelno sa snimanjem videa svakodnevno obilazi mjesne zajednice širom Gradiške. Dončiću kao i njegovom protukandidatu Adžiću fali spontanosti i bolje komunikacije s mladima, gdje ni on nema TikTok kanal.
Treći kandidat za gradonačelnika, Željko Sladojević se probudio i s nekoliko video priča o svojoj kandidaturi privukao pažnju javnosti. Možda je s ovom pričom zakasnio ali će imati priliku da se popravi u kampanji, gdje je skoro sve dozvoljeno. Bez obzira na to, Sladojević je pokazao da ima ozbiljnu namjeru da radi na društvenim mrežama, jer uz fejsbuk i instagram, Sladojević se aktivirao i na TikToku. Interesatno će biti ispratiti rad Sladojevića na terenu, s obzirom da će sigurno postojati pritisci na njegove pristalice od strane vladajuće stranke, jer je Sladojevićeva kandidatura rezultat nezadovoljstva u gradiškom SNSD-u.
Kada su u pitanju kandidati za odbornike treba reći da se ozbiljnom radu na društvenim mrežama posvetio Nemanja Panić i njegov pokret “Igor Radojčić – Svojim putem”. Panić i kanidati s liste pomenutog pokreta jasno tipuju na mlade u do sada objavljenim sadržajima, pa će biti zanimljivo ispratiti kako će se ponašati u kampanji. Koliko će ovaj rad dati razultata i da li on prati rad na terenu, reći će sami građani ali je ova priča definitivno iskorak u kampanji na području Gradiške.
Od ostalih kandidata treba istaći da je i PDP iskoristio određen manevar, pa putem grada Banjaluka provodi određene akcije i time vješto izbjegava eventualne sankcije CIK-a. Ostali i dalje odmaraju, uzdajući se u partiju i njenu infrastrukturu ili rade isključivo na terenu i rad na društvenim mrežama gledaju kao neku vrstu gubljenja vremena.