U amfiteatru JU „Tehnička škola“ Gradiška upriličena je svečana dodjela uvjerenja za polaznike koji su uspješno završili Program osposobljavanja za operatera CNC mašina za obradu metala i za mehatroničara kao i događaj „Open Door Days“. Prekvalifikaciju je završio 51 polaznik.
Čitav program je obuhvatio Gradsku upravu grada Gradiška, kroz prekograničnu saradnju sa Hrvatskom i Crnom Gorom, a sam projekat je pohađalo 24 polaznika iz mehatronike i 27 polaznika CNC operater u Tehničkoj školi Gradiška, ističe Bojana Bjelovuk, koordinator projekta.
“Pored polaznika i edukatora koji su držali obuke pozvali smo i privrednike iz Gradiške, koji dolaze iz oblasti obrade metala, koje smo upouznali sa stanjem na tržištu kada je njihova branša u pitanju. Sam projekat je trajao od septembra 2020. godine, a njegov završetak je rezervisan za kraj ove godine.”
Koordinator projekta ističe da je projekta značajan ne samo po tome što je iznjedrio određen broj kvalifikovanih ljudi iz ove oblasti, nego i što je ostvarena dobra saradnja između partnera u projektu. Njeno mišljenje dijeli i direktor JU “Tehnička škola” Gradiška, Vlado Tomić.
“Ovaj projekat je izuzetno značajan kako za našu školu, tako i za čitavu lokalnu zajednicu, jer je sveobuhvatan i jer je kroz šest mjeseci obuke pružio dovoljno znanja ljudimo koji dolaze iz nekih drugih branši da steknu osnovna znanja kada je u pitanju rad na CNC mašinama.”
Nisu krili zadovoljstvo ni privrednici iz Gradiške, koji tvrde da je dualno obrazovanje nešto što ne treba biti iznimka nego praksa na ovim prostorima.
“Ova obuka je koliko vidim izuzetno kvalitetna i nama sada treba, a uvjeren sam u budućnosti da će nam još više trebati obučene radne snage, kako bi mogli da budemo konkurentni sa proizvodima ne samo u Bosni i Hercegovini nego i u Zapadnoj Evropi”, dodaje direktor preduzeća “Strelac plast”, Ljubimko Čakalj.
Ono što problem društva jeste odlazak mladih, a mnogi su ovaj program iskoristili kako bi stekli određena znanja i vještine iz ove oblasti, te krenuli u potragu za poslom u Soveniji i drugim zemljama Evropske unije. Među njima je i Slavka Marković, koja kaže da je već na pragu odlaska iz BiH, te da će posao u struci tražiti u Sloveniji.
Sa druge strane, njen kolega, Marko Krčmar, smatra da je ovo prilika koju trebaju iskoristiti svi.
“Ja sam po struci pravnik, zaposlen sam ali sam odlučio da steknem znanja i iz ove oblasti, jer nikada ne znate šta može da se desi u budućnosti.”
Da je budućnost neizvjesna svjesni su i nosioci projekta, koji su za opšti cilj stavili povećanje konkurentnosti malih i srednjih preduzeća (MSP) uregiji, stvaranjem povoljnog poslovnog okruženja, razvojem infrastrukture za podršku poslovanju i poboljšanjem stepena znanja sadašnjih i budućih preduzetnika, studenata i zaposlenih.