Nakon Gradiške i Bijeljine u Kulturnom centru Novi Sad u prepunoj sali prikazan je film “Zaboravljeni zločin u Bravnicama”.
Pored Gradiške i Bijeljine, u Novom Sadu živi veliki broj raseljenog srpskog stanovništva iz Travnika, Bugojna i Donjeg Vakufa. Pa nije slučajno što je Novi Sad izabran kao treći grad u kojem će biti prikazan ovaj dokumentarni film, koji govori o stradanju srpskih civila u mjestu Bravnice, tokom egzodusa iz Donjeg Vakufa, 13. septrembra 1995. godine.
Za autora filma Bojana Trgića, ovoliki odziv je bio očekivan, s obzirom da je u publici bilo mnogo onih koji su prije 29 godina prošli u izbjegličkoj koloni u Bravnicama.
“Očekivao sam da će sala biti puna, jer je u publici bilo mnogo onih koji su prošli kroz Bravnice i Jajce tog 13. septembra 1995. godine. Cilj filma je da otrgnemo od zaborava zločin na koji su svi već bili zaboravili, gdje smo bez optuživanja i etiketiranja drugih naroda pokušali da ispričamo šta se to desilo tokom egzodusa Srba iz Donjeg Vakufa 1995. godine.”
Prikazivanju filma je prisustvovao i Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Srbije, Nemanja Starović, koji se u svom govoru pred početak filma, osvrnuo na činjenicu da su Srbi stradalnički narod. Poseban fokus je stavio na činjenicu da za brojne zločine nad Srbina niko ne odgovara.
Za Milijanu Pandurević, koja je tokom egzodusa kao djevojčica bila zarobljena u logoru u Livnu, ovaj film je nada da će se neke stvari pomjeriti sa mrtve tačke, po pitanju zločina u Bravnicama.
“Ja sam tokom tog napada hrvatske vojske na našu kolonu u Bravnicama izgubla sestru i majku. Dio majčinog tijela je pronađen ali sestru nismo nikada pronašli, pa se nadam da će ovaj film da potakne institucije da procesuiraju odgovorne i da otkopaju maosovne grobnice i pronađu naše najbliže.”
Premijeru dokumentarnog filma “Zaboravljeni zločin u Bravnicama” podržalo je zavičajno udruženje Srba iz Donjeg Vakufa, na čelu sa predsjednikom udruženja Duškom Ćutilom. Film će biti prikazan i u drugim gradovima Republike Srpske i Srbije, a planirano je da bude preveden na engleski, ruski i kineski jezik.