Ispred hrama Svetog proroka Ilije u Bistrici danas je održana tradicionalna manifestacija 12. “Kozarske poklade”. Manifestaciju su otvorili gradonačelnici Banje Luke i Prijedora, Igor Radojičić i Milenko Đaković. I 12. okupljanje pred časni post tradicionalno ovdje u Bistirici, pitomom selu pod Kozarom, okupili , su se mještani ovog, ali i okolnih područja sa teritorije Prijedora i Banje Luke. Ovaj veliki praznik zajedno obilježavaju dva sela banjalučko Verići i prijedorsko Bistrica, pa se kaže “dva sela a duša jedna”.
Ova tradicionalna etno-turističko-vjerska manifestacija, počela je jutros služenjem svete arhijerejske liturgije u hramu Svetog Proroka Ilije u Bistrici.Zanimljivo je da se narodno veselja odvija na granici dije opštine i rva sela ali zadivljuje jedinstvo i da kažemo sabornost ljudi iz ovih krajeva koji se vesele gostima i dočekuju ih raširenih ruku.
“Ovo je 12. put da se poklade održavaju na ovakav način iako ovaj narodni običaj seže daleko u prošlost. Ovdje je običaj da se u zimskom periodu, prije Vaskršnjeg posta, zadnji dan obilježi i proslavi, a kažu da se valja i oprostiti ako je neko nekome dužan Ovo je lijepa manifestacija kojom se ponose i Grad Prijedor i Grad Banja Luka”, kazao je gradonačelnik Radojičić, izražavajući zadovoljstvo održavanjem i ove manifesta cije.
“Ova sela Potkozarja se druže i u radu, i u veselju, ali i u žalostima koja se dešavaju kroz život. Zato ovu manifestaciju trebamo nastaviti i dalje, čuvati stare običaje naših sela, a i da se predstavnici društva, države i gradova družimo sa našim građanima „reko je gradonačelnik Prijedora Milenko Đaković.
Kiša i ružno vrijeme nisi spriječili veliki broj posjetilaca ove manifestacije na kojoj se igra pjeva, kušaju se slatki plodovi rada porkozarskih domaćica, toči se stara užutjela prepečenica a ojkača začini svojoim jedinstvenim stihom”Zora zori a ja kod djevojke, oj djvojko milo janje mojeeee oj”.
Svoj doprinos kao i svih ranijih godina dala su lovačka udruženja, čuvari običaja, folklorna i kulturno-umjetnička, kao i pjevačka društva izvodeći bogat zabavni program, Vrijedna Udruženja žena pripremili su su gastronomsko bogatstvo starinskih jela,. kao što su, sušeno meso,kobasice mesne rolade, domaći mirisni hljebovi, čvarci, popara sir, kajmak, pura, cicvara, bungur, kolači razni i kolačići veliki i mali sa šećerom, medom , suvim voćem, pq sokovi pa likeri i još drugih đakonija kojima je i imena teško zapamtiti.
Današnjoj manifestaciji prisustvovali su mnogobrojni građani Banje Luke, Prijedora i potkozarskih sela. Organizatori manifestacije, čiji je cilj očuvanje i njegovanje pjesme “ojkače” i tradicionalnih običaja Potkozarja, su Srpska pravoslavna crkvena opština Bistrica (Bistrica – Verići) i turističke organizacije Banje Luke i Prijedora. Vaš reporter gotovo da ne propušta ovakva saborovanje jer je pobornik očuvanja naše tradicije i kulrure a moramo biti svjesni da je to golemo blago jednog naroda.