Jačanjem anticiklona, polja visokog pritiska u prizmelju, došlo se spuštanja težih materijala ka tlu, tačnije čestice čađi, jer se po visini slaba vertikalna kreatanja, te se formirao oblak primjesa.
Ovo što se sinoć dešavalo je više jedan oblik pomješanosti magle i smoga, jer oni koji su se kretali kroz grad mogu osjetiti da vazduh ‘smrdi’, onako neugodno.
Kako opisati grad na Savi, a nespomenuti maglu
U toplom dijelu godine poslije svake jače kiše, praćene naglim padom temperature i slabijim vjetrom ili hladnijem dijelu godine pri stabilnom, odnosno anticiklonalnom vremenu, pri naglom padu temperature kada je Sava toplija od okolnog vazduha ili okolnog tla u Gradišci se formiraju tako guste magle, kao ”tijesto”, da čovjek kad-kad ne može da vidi ni ko mu u susret ide na ulici. Usput, da kažemo nešto više i otom fenomenu i njenom uticaju na Gradišku i na njene žitelje.
Nastaje tako što se vodena para kondezuje u sitne kapljice vode u atmoseri, počinje lebdjeti i smanjivati horizontalnu vidljivost. Šifra za oblak magle je Stratus nebulosus (St neb). Takođe, treba napomenuti da je jedan od faktora za formiranje magle i temperaturna inverzija, koja pritišće vazduha i gura ga ka tlu, stvarajući ”oblak poklopca”, a kada se uspostavi ovakva situacija pri tlu imamo veću koncentraciju čađi i aerosola, koje utiču na porast zagađenja i na zdravlje čovjeka.
Njen uticaj na čovjeka je uglavnom negativan. Direktno utiče na osobe koje imaju smetnju sa disajnim oragnima, prije svega misli se na astmatičare, kojih je u Gradišci puno,dok indiretkno utiče na smanjenje vidljivosti prilikom šetnje i drumskog saobraćaja, te je uzrok mnogih saobraćajnih nezgoda,kojih u Gradišci ima na pretek.
Postoje različiti tipovi magle, kao što su: advektivna, radijaciona (ovaj oblik magle se najčešće javlja kod nas u Gradišci), magla isparavanja (ovaj oblik magle se, takođe može osmotriti naročito uz samu rijeku Savu), frontalne magle, ledena magla, morska magla.
Formiranje radijacionih magli počinje hlađenjem zemljine površine tokom noći, pri mirnom i vedrom vremenu (kada se oblast nađe pod uticajem anticiklona ili grebena visokog pritiska). Za njen dalji razvoj potrebna je velika vrijednost relativne vlažnosti, kad vazduh više ne može da prihvati datu vodenu paru i ta vodena para se kondenzuje u sitne kapljice vode u atmoseri koje počinju lebdjeti.
Takođe, na maglu utiču i temperatura koja se mora sniziti skoro do vrijednosti tačke rose (razlika mora biti manja od 2,8ºC) i pri slabom slabom vjetru.
U gradu Gradiška i okolnim selima na području našeg grada, duž rijeke Sava javljaju se upravo radijacione magle.
Subscribe na naš YouTube kanal.
Pratite ”Micro Mrežu” na Facebooku, Instagramu i Twitteru.
Besplatnu Android aplikaciju preuzmite OVDJE.