Potraživanja Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske po osnovu doprinosa u prva tri mjeseca ove godine iznosila su 485,5 miliona maraka, što je za šest miliona maraka manje u odnosu na isti period prošle godine.
Rekao je to za ”Glas Srpske” direktor Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje RS Mladen Milić.
Prema njegovim riječima, od ovog duga, na glavnicu se odnosi 420,5 miliona maraka, a 65 miliona na zakonsku obračunatu kamatu zbog neredovnog plaćanja doprinosa.
Najveća dugovanja, kako kaže, imaju zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj.
”Od ukupnog duga po osnovu doprinosa prema Fondu PIO na javne zdravstvene ustanove otpada 141 milion maraka, privatna preduzeća 118 miliona, a samostalne preduzetnike 92 miliona maraka”, naveo je Milić.
Akcionarska društva dužna su, kako kaže, 64 miliona maraka ovom fondu za doprinose, dok preduzeća sa većinskim državnim vlasništvom duguju 39 miliona KM.
Ekonomista Goran Radivojac ističe da se mora što prije pronaći način da bi bio riješen problem sa ovim dugovanjima, da bi radnici jednog dana mogli ostvariti prava na penziju.
”Pravo na penziju uslovljeno je uplatom doprinosa u Fond PIO. Problem je u stvari kako tim radnicima obezbijediti povezivanje staža. Samo otpisivanje potraživanja može značiti da neće imati pravo na penziju, a to nije poruka koju im želimo poslati. Potrebno je pronaći neki dobar i efikasan mehanizam koji će riješiti ovu problematiku, jer vjerujem da sada nije ni moguće obezbijediti sredstva da bi sav taj dug bio izmiren”, ističe Radivojac.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić smatra da oko 90 odsto navedenih dugovanja pripada firmama u stečaju, od kojih nema nikakvih mogućnosti da se naplate.
”Mi smo predlagali da ti dugovi budu otpisani da bi se dobila realna slika, međutim, zbog zakonskih problema to, izgleda, nije moguće sve dok ne budu završeni stečajni postupci”, istakao je za ”Glas” Trivić.
Lista dužnika
Na najnovijoj listi najvećih dužnika koje je Poreska uprava RS na svom sajtu objavila 30. juna ove godine nalazi se Univerzitetski klinički centar RS sa dugom od 83,6 miliona maraka, bolnica Istočno Sarajevo čiji dug iznosi 45,6 miliona i dobojska bolnica ”Sveti apostol Luka” sa dugom od 40,9 miliona. Na ovoj listi je i bolnica ”Sveti vračevi” iz Bijeljine čiji dug iznosi 17,2 miliona, Bolnica Gradiška sa dugom od 15,7 miliona, kao i prijedorska bolnica ”Dr Mladen Stojanović”, čiji je dug 12,6 miliona KM.
/Glas Srpske/