Micro Mreža
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
Micro Mreža
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • Sve vijesti
  • O portalu
  • Kontakt
Početna Vijesti Život & zdravlje

FZO RS: Proširena prava iz oblasti vantjelesne oplodnje

Micro Mreža od Micro Mreža
03/02/2026
u Život & zdravlje

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od ove godine proširio je prava iz oblasti biomedicinski potpomognute oplodnje, čime je dodatno unaprijeđena podrška parovima u ostvarivanju roditeljstva.

“Sve žene do navršenih 42 godine, od ove godine, koje dobiju bebu iz postupka vantjelesne oplodnje, imaju pravo na refundaciju troškova, bez obzira na to gdje je postupak obavljen. Ova novina se odnosi na one žene koje su prethodno već iskoristile tri pokušaja vantjelesne oplodnje koje je finansirao Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske. Žene imaju pravo na refundaciju u iznosu koji je predviđen Cjenovnikom FZO RS”, saopštili su iz Fonda.

I dalje ostaje mogućnost da za žene starije od 42 godine ukoliko rode dijete postupkom vantjelesne oplodnje, FZO RS u potpunosti refundira troškove.

Iz Fonda ističu da je cilj proširenja ovih prava da se parovima obezbijedi konkretna finansijska podrška u procesu sticanja potomstva, te da je riječ o još jednom koraku naprijed u unapređenju dostupnosti prava iz oblasti biomedicinski potpomognute oplodnje. Novo pravo definisano je Programom za obezbjeđenje biomedicinski potpomognute oplodnje za 2026. godinu.

Podsjećaju i da Fond u potpunosti finansira tri postupka vantjelesne oplodnje ženama do navršene 40. godine, dok za žene starosti od 40 do 42 godine pokriva 50 odsto troškova.

Vantjelesna oplodnja uvrštena je u prava iz zdravstvenog osiguranja 2007. godine, a od tada je zahvaljujući ovoj proceduri rođeno više od 2.200 beba. Stvarni broj novorođenčadi je i veći, s obzirom na to da je značajan broj parova postupke radio izvan Republike Srpske, u skladu sa propisima, uz refundaciju troškova. Vlada Republike Srpske i FZO RS su za ove namjene do sada ukupno izdvojili oko 42,4 miliona KM.

Osim toga, Fond već duže vrijeme finansira i čuvanje embriona u periodu od dvije godine, što predstavlja značajno olakšanje za parove jer ne moraju ponovo prolaziti kompletnu proceduru vantjelesne oplodnje. Među novinama je i finansiranje zamrzavanja reproduktivnog materijala, takozvanog onkofertiliteta, za osiguranike oboljele od malignih bolesti prije izlaganja onkološkim terapijama i zračenju, čime im se omogućava mogućnost kasnijeg roditeljstva.

Takođe, već duže od dvije godine omogućeno je da parovi treći postupak vantjelesne oplodnje, nakon dva neuspjela pokušaja u Republici Srpskoj, obave u bilo kojoj zdravstvenoj ustanovi izvan Republike, uz refundaciju troškova od strane Fonda.

Iz FZO RS poručuju da su sve ove mjere jasan dokaz sistemske podrške institucija Republike Srpske pronatalitetnoj politici, s ciljem povećanja mogućnosti sticanja potomstva i jačanja povjerenja građana u zdravstveni sistem.

Podsjećaju i da je Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju u prava osiguranika ranije uvršten i neinvazivni prenatalni test za trudnice, a sredstva za ovu uslugu, kao i za vantjelesnu oplodnju, obezbjeđuju se iz budžeta Republike Srpske.

Tags: Fond zdravstvenog osiguranja
ShareTweetSendSend

Pročitajte i ove priče

Ukinuta zabrana posjeta u gradiškoj Bolnici

02/02/2026

Gradiška bogatija za četiri nova stanovnika

29/01/2026

Pucamo po šavovima: U Srpskoj izdato više od pola miliona recepata za psihijatrijske lijekove

27/01/2026

Dom zdravlja Gradiška obilježava Evropsku sedmicu prevencije karcinoma grlića materice

24/01/2026

Zapratite nas

  • 37k Pratilaca
  • 5.9k Pratilaca
  • 4.2k Pretplatite se
  • 2k Pratilaca

Najnovije

Gradiška traži bodove u Brčkom, Kozara gostuje Ljubiću

03/02/2026

Veljko Čubrilović: Učitelj koji je slobodu platio životom

03/02/2026

Privremena obustava vodosnabdijevanja u više sela na području Gradiške

03/02/2026

FZO RS: Proširena prava iz oblasti vantjelesne oplodnje

03/02/2026

Pronađen veći broj migranata u Kozincima

03/02/2026

Podržite rad portala Micro Mreža

Uz PayPal sa nekoliko klikova na siguran način donirate iznos koji želite. E-mail za donacije putem PayPal-a je [email protected]

Micro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

Kontakt
  • Vidovdanska 1a, 78400 Gradiška, BiH
  • [email protected]
Redakcija
  • [email protected]
  • +387 066/208-027
Pratite nas i putem:

2016 – 2025 Udruženje građana Micro mreža- Sva prava zadržava.

Developed by AVALON STUDIO

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Društvo
  • Politika & Ekonomija
  • Region & Svijet
  • Sport
  • Fudbal
    • Fudbal Evropa & Svijet
    • Premijer liga BiH
      • Premijer liga BiH rezultati
    • Fudbal I liga RS
      • Fudbal I liga RS rezultati
    • Fudbal II liga RS
      • Fudbal II liga rezultati
    • Fudbal III liga RS
      • Fudbal III liga rezultati
    • Fudbal IV liga RS
      • Fudbal IV liga RS rezultati
    • Fudbal V liga RS
      • Fudbal V liga RS rezultati
  • Košarka
  • Tenis
  • Rukomet
  • Ostali sportovi
  • Kultura
  • Intervju
  • Moj stav
  • Studentsko ćoše
  • Zanimljivosti
  • Život & zdravlje
  • Selo & poljoprivreda
  • Rubrika za privredu
  • Priče sa granice
  • Naše hronike
  • Ostale vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt