Pažnju javnosti godinama privlači nerasvijetljeno ubistvo Milana Vukelića, inženjera iz Banje Luke, koji je ubijen u eksploziji auto-bombe u novembru 2007. u banjalučkom naselju Starčevica.
Više od 40 ubistava koja su se u proteklih 20 godina dogodila na području koje pokriva Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske ostalo je nerasvijetljeno, a među žrtvama su bili policajci, povratnici, osobe dovođene u vezu s kriminalnim krugovima i obični građani, piše BIRN.
Pažnja javnosti je zadnjih mjeseci fokusirana na smrt Davida Dragičevića iz Banje Luke, čije je tijelo pronađeno u martu prošle godine u ušću rijeke Crkvene u Vrbas, a njegova porodica već mjesecima tvrdi da je ubijen. Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) nije pronašlo odgovorne u ovom predmetu, a istrage se vode i za još desetine slučajeva.
Pažnju javnosti godinama privlači nerasvijetljeno ubistvo Milana Vukelića, inženjera iz Banje Luke, koji je ubijen u eksploziji auto-bombe u novembru 2007. u banjalučkom naselju Starčevica. Od eksplozivne naprave koja je postavljena ispod njegovog kombija u martu 2002. je stradao i Mladen Pekija iz Knežice kod Kozarske Dubice.
Policija i dalje traga za počiniocima ubistava Damira Ostojića zvanog Šijan, Senada Kobilića i Siniše Miličevića, koja su se dogodila u nekoliko zadnjih mjeseci 2018. godine.
Ostojić je ubijen početkom septembra prošle godine u Kozarskoj ulici u banjalučkom naselju Kočićev Vijenac u trenutku dok se sa suprugom nalazio u automobilu, kada je napadač, ili više njih, zapucao iz vatrenog oružja. Supruga mu je tom prilikom ranjena.
Senad Kobilić
Kobilića je hitac iz vatrenog oružja pogodio u julu prošle godine ispred kafića “Dom” u selu Liskovac kod Gradiške, a mediji u Republici Srpskoj su došli do informacija da se radilo o snajperu i da način izvršenja likvidacije podsjeća na onaj na koji je Goran Kotura u oktobru 2003. u Gradišci ubijen ispred svoje kuće i ubistvo Čede Đokića, koji je usmrćen u augustu 2016. u Zvorniku.
Direktor policije Republike Srpske Darko Ćulum je u septembru izjavio da se može smatrati da je ubistvo Šijana posljedica kriminalnih grupa u regionu, kakvim su ranije označena ubistva Kobilića, Miličevića, Nebojše Čubrilovića, Đokića, Milana Vujičića, Jasmina Imširevića, Ruška Pajića i druga koja do danas nisu rasvijetljena.
Goran Kotur
Goran Kotur Kota (34) iz Gradiške ubijen je 3. oktobra 2003. u sačekuši ispred svoje kuće na savskom keju. Prijatelj je dovezao Kotura pred kuću, a kada je on ušao u dvorište, prišao je vozilu u kojem su sjedili njegova supruga i sin. Dok mu je supruga dodavala ključ, odjeknuo je pucanj i Kotur je pao kao pokošen. Pogođen je jednim hicem u desnu stranu leđa, a metak je zakačio kičmeni stub i presjekao arteriju. Zrno se rasprsnulo, pa kalibar nije utvrđen. Pretpostavlja se da je riječ o kalibru 7,9 mm. Ne zna se precizno ni odakle je pucano, a sumnja se da je ubica stajao na prozoru susjedne kuće, koja je napuštena. U njoj su pronađeni opušak i otisci prstiju, za koje nije utvrđeno kome pripadaju. Kotur je bio kriminalac sa poslovnim vezama u kriminalnim i političkim krugovima, te vlasnik firme “Europak” i diskoteke “Tutankamon”. Sa više lica bio je u sukobu, pa je i lista mogućih motiva ubistva dugačka. U istrazi su, bez uspjeha, ispitane desetine osumnjičenih i zločin je pripisan profesionalcu. To potvrđuje i činjenica da su u vrijeme ubistva kamere na Koturovoj kući neobjašnjivo bile isključene.
Milan Vujičić
Vujičić je ubijen u naselju Senjak nakon što je oko četiri ujutro 10. oktobra 2015. godine izašao iz kafića i krenuo prema automobilu Smart. Ubica ga je u zasjedi čekao pored kontejnera u ulici Ive Andrića i prema njemu je ispalio više hitaca iz automatske puške. Pogođen je u grudi i glavu. Ubistvo je pripisano profesionalcu, a budući da je Vujičić imao reputaciju kriminalca s bogatim dosijeom, lista mogućih motiva za ubistvo bila je velika. Iza Vujičića su ostali supruga i dvoje maloljetne djece.
“Sve su to mafijaška ubistva s nekakvom pozadinom, koja su povezana sa djelovanjem i ponašanjem tih lica. U našem okruženju, odnosno Srbiji i Crnoj Gori, od 2012. bilo je, ako se ne varam, 129 mafijaških ubistava, od čega je samo osam rasvijetljeno”, rekao je Ćulum.
Za neke od ovih krivičnih djela vođeni su sudski postupci, ali su počinioci pravomoćno oslobođeni krivnje.
/Oslobođenje/Prijedordanas/MM/