Novogodišnji i božićni praznici su pred nama povećana je potražnja za prasadi i tovljenicima, a cijene variraju, uvoz guši domaću ponudu. Koliko je uvezeno živih prasadi i smrznutog mesa i polutki tokom 2024. godine?
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, koje su dostavili na upit Regionalnog udruženja svinjogojaca iz Gradiške, zaključno sa 01.12.2024. godine, u BiH je uvezeno 1.305.000 kg živih prasadi, odnosno oko 62.500 komada prasadi i 23.145.136 kg svježeg i smrznutoga mesa, od čega je 8.220.111 kg polutki, odnosno 164.500 komada polutki.
Iz Regionalnog udruženja svinjogojaca Gradiška negoduju i traže da se učine koraci ka zaustavljanju prekomjernog uvoza.
“Prekomjerni uvoz nam je već sada stvorio tržišne viškove, crno tržište cvjeta i niko neće da kupuje od uzgajivača prasad preko računa, nego se radije odlučuju na kupovinu uvozne prasadi. Nismo zadovoljni Pravilnikom ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS jer se subvencioniše i uvozna prasad kao domaća. Smatramo da je potrebno dati prioritet domaćem uzgoju, što nije slučaj jer je uvezeno oko 62.500 komada prasadi. Ovakva situacija nas navodi da pređemo u ilegalu, jer se ljudi moraju nekako riješiti viška, istakao je za Micro mrežu, predsjednik udruženja, Dragiša Cvjetković.
Svinjogojci su upozorili i na nepravilnosti i nepoštovanje Zakona o obilježavanju stoke, jer se vrši preminđušavanje svinja i prasadi, odnosno promjene identiteta.
“Uvezenoj prasadi koja imaju svoje identifikacione markice iz stranih zemalja, stavljaju se markice BiH u karantinu da bi se zaveli kao domaća prasad iako je zakonom predviđeno da se u sistemu mogu zavesti i strane markice iz svih zemalja EU te bi se na taj način moglo precizno znati koja su uvozna prasad, tvrdi Cvjetković ali se ne radi tako.
Aktuelno stanje na tržištu je takvo da postoje tržišni viškovi i tovnih svinja i prasadi. Cijena prasadi se kreće od 7 do 8 KM/Kg dok su cijene tovnih svinja od 4.5 do 5 KM/Kg.