O ishani svinja svježim žitaricama stručno mišljenje iznosi ing. Duško Komljenović koje vam u potpunosti prenosimo. Iako u ishrani svinja žitarice zauzimaju glavno mjesto, nije ih preporučljivo primjenjivati odmah nakon žetve jer dovode do zdravstvenih poremećaja, te ih je neophodno ostaviti da odleže u skladištima. Žitarice su glavne komponente u smjesama za ishranu prasadi, krmača i tovnih svinja.
Upotreba žitarica kao važnih dijelova smjesa za ishranu svinja leži u glavnoj pretpostavci da se struktura zrna žitarica usitnjava odnosno (melje) kao što je npr. prekrupa. Ovdje prije svega treba voditi računa da je zrno žitarica suho, dobro uskladišteno i dozrelo kako bi prekrupa bila što kvalitetnija.
Proces „znojenja“ žitarica
Sa žetvom žitarica još uvijek nisu završeni svi procesi dozrijevanja. Tokom prvih dana i sedmica po žetvi žitarice naknadno dozrijevaju . Naknadno zrenje u osnovi znači da se oslobađa voda i ugljen-dioksid usled veće finoće čestica i da se zrno „znoji“, što dovodi do smanjenog hranjivog potencijala žitarica.
Kod ishrane životinja takvim žitaricama, možemo očekivati digestivne poremećaje dijareje (naročito kod prasadi, ali i starijih kategorija svinja). Sa ishranom životinja svježim žitaricama treba početi kada je količina suve materije u nemljevenom i odležalom zrnu 85% SM.
Proizvođači koji se bave uzgojem svinja trebali bi obratiti pažnju na ovu činjenicu te nakon žetve i skladištenja žitarica vršiti redovnu kontrolu kvaliteta istih, kako nebi doveli svoje životinje u zdravstvene probleme, a svoje farme u proizvodne gubitke. Zbog toga se farmerima savjetuje da u koncentrovanu smjesu za ishranu svinja uvode minazel i njemu slične preparate čime bi se smanjio razvoj gnjivica i plijesni, odnosno mikotoksina, a time bi se spriječilo i to da se životinje (svinje) dovode u zdravstvene probleme.