Јavna ustanova ”Pоlјоprivrеdni institut Rеpublikе Srpskе”, Bаnjа Lukа, u sаrаdnji sа Мinistаrstvоm pоlјоprivrеdе, šumаrstvа i vоdоprivrеdе Rеpublikе Srpskе i kоmpаniјаmа ”Аgrimаtkо d.о.о.”, ”Syngenta” i ”Bimаl” d.d., organizovali su Peti stručni skup: “Unapređenje proizvodnje i prerade industrijskog bilja u Republici Srpskoj”.
Dobro oragnizovanum skupu prisustvovao je veliki broj proizvođača uljane repice i suncokreta, iz cijele Republike Srpske , a da pomenemo da iz godine u godinu povećavaju površine pod uljaricama čemu svakako doprinosi činjenjica da postoji siguran odkup ovih kultura koji u potpunosti otkupi ”Bimal” iz Brčkog.
Slup je otvorio prof dr VojislavTrkulja direktor ”Poljoprivrednog institute RS” za koji možemo reći da stoji na stalnoj usluzi proizvođačima uljarica, jer Zavod za industrijesko bilje koji je u sastavu ove stručne ustanove pomno prati i savjetuje proizvođače uljarica.
”Da vas prvo obavijestim na su Ujedinjene nacije ovu 2020, godinu proglasile ”Međunarodnom godinom biljnog zdravsta”, stavljajući tako akcent na vrlo veliku važnost borbe za očuvanje zdravlja bilja i ljudi u tom kontekstu. Svjedoci smo velikih klimatskih promjena, kako u svijetu , tako i kod nas, a promjene su veliki izazov sa kojima se moramo uhvatiti u koštac. Klimatske promjene sa sobom nose ili bolje reći prati ih i veliki broj novih štetnika, bolesti i nametnika na bilje, što pred nauku postavlja veliki zadatak kako se izboriti sa njima i smanjiti negativne efekte po zdravlje biljaka. Naša naučna ustavnova prati proizvodnju uljarica kod nas pa smo uvidjeli da postoji potreba da se danas sastanemo i prodiskutujemo o izazovima koji su pred nama i vama proizvođačima, kao i ida iznađemo optimalna rešenja oko zaštite pa i agrotehnike u proizvodnji uljarica, prije svaga mislim na repičin sjajnik, koji nam čini najveće štete. Zato su sa nama ovdje danas predstavnici kompanija ”Syrgente” i ”Agrimatko”, koje nam mogu ponuditi kvalitetna zaštitna srestva i savjete u proizvodnji uljarica”, rekao je otvarajući skup dr Vojislav Trkulja, dorektor Poljoprivrednog instituta RS.
Dr Miloš Nožinić, šef ”Zavoda za industrijsko bilje” je temeljno objasnio u kakavoj kondiciji uljana repica je momentalno nalazi, a proizvođače je uputio kako prepoznati pojavu repičinoj sjajnika.
Objasnio je da se taj nametnik pojavljuju odmah kod formiranja čašice budućeg cvijeta i da se odmah mora početi za konkretnim tretiranjem, kako di se suzbio da ne dovede do većih oštećenja. Imam iskustvo jer već znate da pomno pratimo proizvodnju uljane repice i želimo da sa vama podijelimo naše znanje i tako vam pomognemo u borbi za zdavlje vaših biljaka, i spriječimo koliko je moguće ili bar umanjimo štete od repičinog sjanika.
Danas su sa nama stručnjaci za zaštitu bilja i zamoliću ih da vam preporuće srestva i načine tretiranja protiv ovog opasnog štetnika. Moram da vam napomenem da smo mi sa Poljoprivrednog institute u funkciji očuvanja zdravlja i napredka vaših usjeva, da tako kažem dežuramo zajedno sa vama da nam žetva bude dobra.
Predstavnici zaštitarskih kuća su vrlo opširno prezentirali prepatare kojim se mogu tretirati biljke sa preciznim rokovima svakog tretmana., a proizvođači su dobili i konkretne kointakte sa prodavcima ovih preparata.
”Drago mi je što je ovdje veliki broj ozbiljnih proizvođača i što imam priliku da poljoprivrednicima prezentiram nove preparate za zaštitu bilja, savremene hirbide kukuruza, suncokreta i strnih žita napominjući da firma za koju dugo radim, godišnje samo u razvoj hibrida, uloži oko 1,5 milijardi dolara. Mi smo u neprestalnom istraživanju novih hibrida koji su prilagodljiviji, daju veće prinose i dobro se nose sa klimatskim promjenama koje su vrlo vidljive u cijelim svijetu, pa i kod nas” rekao je direktor ”Syrgente” za BIH dr Dalibor Dončić.
”Mislim da su ovakva savjetovanja vrlo korisna za nas proizvođače, da bi se na njima upoznali sa novim, tehnologijama, hibridima, zaštiti i gnjojidbi kako bi imali prinose koji nam obezbjeđuju profit, a da su naši proizvodi zdravi za ljudsku ishranu. Zahvalan sam Institutu, mlad sam poljoprivrednik a ipak sam stekao veliku povjerenje u savjete njihovih stručanjaka i zato ih jako cijenim”, istakao je Marko Babić poljoprivredni proizvođač iz Prnjavora, koji ratarske kulture sije na 80 hehtara.
Napomenimo da su pored velikog broja ozbiljnih proizvođača uljarica skupu prisustvovali, predstavnici ”Ministarstva poljoprivrede RS”, Razvojne agencije, Resora za pružanje stručnih usluga i poljoprivredi, Veterinarskog zavoda ”DR Vaso Butozan”.
Radu skupa je doprinio dr Novo Pržulj član ”Akademije nauke Republike Srpske” inače stručnjak koji dugi niz godina najsloženije poslove u razvoju poljoprivrede, on je pozdravio skup i izrazio zadovoljstvo što na ovako velikom i vrlo stručnom skupu ima od poproizvođaća pa do naučnika koji su život posvetili unapređenju najbitnje grane to jest proizvodnji ”hljeba našeg nasušnog” kako bi to neki rekli.