Vanredni parlamentarni izbori održani su u Bosni i Hercegovini 8. aprila 2000. godine. Na ovim izborima nisu birani članovi Predsjedništva BiH. Izbori su održani za Parlamentarnu skupštinu BiH, Predsjednika Republike Srpske, parlamente Republike Srpske i Federacije BiH i skupštine kantona u FBiH.
Ovdje je važno pojasniti odnos u Predsjedništvu BiH od 1998. do 2002. godine. Jedino član Predsjedništva iz reda srpskog naroda, Živko Radišić, uspio je odraditi cijeli mandat. Podsjećamo pored njega 1998. godine u Predsjedništvo su izabrani Alija Izetbegović i Ante Jelavić. Alija Izetbegović se zbog bolesti, što je bilo službeno saopštenje, povlači oktobra 2000. godine, a zamjenjuje ga Halid Genjac, koji na položaju ostaje do marta 2001. godine kada na funkciju dolazi Beriz Belkić. Visoki predstavnik smjenuje Antu Jelavića u martu 2001. godine i na njegovo mjesto dolazi Jozo Križanović.
Kada je u pitanju PS BiH najviše mandata, devet, dobija Socijaldemokratska partija BiH, zatim Stranka demokratske akcije osam, Srpska demokratska stranke šest, Hrvatska demokratska zajednica BiH pet, koliko ima i Stranka za BiH, Partija demokratskog progresa dva, dok po jedan mandat dobijaju Savez nezavisnih socijaldemokrata- Demokratska socijalistička partija, Demokratska narodna zajednica BiH, Socijalistička partija, Srpski narodni savez, Nova hrvatska inicijativa, Demokratska stranka penzionera i Bosanskohercegovačka patriotska stranka.
Za Predsjednika Republike Srpske izabran je Mirko Šarović iz SDS-a koji osvaja 313 277 glasova, slijedi Milorad Dodik iz SNSD-a 161 619, dok su ostali kandidati imali značajno manji broj glasova. Za Potredsjednika Republike Srpske je izabran Dragan Čavić iz SDS-a.
U Narodnoj Skupštini većinu je odnijela SDS sa 31 madatom, po 11 mandata dobijalu SNSD i PDP, SDA šest, po četiri mandata imaju Stranka za BiH, SDP BiH, DSP i SP, DNS dobija tri mandata, SNS RS dva i po jedan mandat Penzioneri RS, Demokratska stranka i Nova hrvatska inicijativa. Na čelo Vlade Republike Srpske dolazi Mladen Ivanić iz PDP-a.
Stranke pobjednice u federalnom parlamentu su SDA sa 38 i SDP BiH sa 37 mandata, slijedi hrvatska koalicija HDZ BiH-HSP BiH- HNZ sa 25 mandata, Stranka za BiH 21, DNZ BiH tri i po dva mandata su osvojili BPS, BS, NHI i Stranka penzionera BiH.
U skupštinama kantona u FBiH najviše mandata su osvojili SDA, HDZ BiH, SDP BiH i Stranka za BiH, od srpskih stranaka u Kantonu 10 SNSD dobija dva i Socijalistička partija jedan.