Danas je Svjetski dan bijelog štapa, obilježava se 15. oktobra svake godine s ciljem podizanja svijesti o izazovima s kojima se suočavaju osobe s oštećenjem vida. Bijeli štap simbolizuje nezavisnost i mobilnost, a njegova upotreba pomaže osobama s vidnim oštećenjima da se lakše kreću u svom okruženju.
Gradska organizacija slijepih u Gradišci okuplja oko 100 članova koji većinom čini starija populacija, a udruženjem rukovodi Željko Štrbac.
Prema Štrbčevim riječima, položaj slijepih i sabovidnih lica u Republici Srpskoj je mnogo nepovljniji u odnosu na lica u FBiH koji imaju dvostruko viša primanja i bolje zakonski riješen status i prava. U narednom periodu Gradska organizacija slijepih Gradiška će kroz učešće u radu Saveza slijepih Republike Srpske, insistirati da se po ugledu na zakonska riješenja u FBiH i okolne zemlje, unaprijedi položaj i status ove populacije.
“Poteškoće sa kojima se susreću slijepe osobe su jedne od najkompleksnijih koje zahtjevaju dupli angažman u smislu asistenta koji treba da pomaže slijepom licu u obavljanju aktivnosti kao zdravi ljudi. Trebalo bi da su dostupnija tifotehnička pomagala slijepim i slabovidnim licima u RS, kako u procesu ostvarivanja prava tako i samog korištenja tih pomagala”, ističe Štrbac.
Bijeli štap je simbol samostalnosti u kretanju slijepih lica, ali ga prema riječima predsjednika udruženja slijepih, Željka Štrbca, mali broj ljudi koji su ga zadužili zaista i koristi.
“Malo je naših članova koji aktivno koriste bijeli štap u javnosti, na čemu ćemo morati poraditi u narednom periodu kroz edukacije i radionice u cilju vidljivosti slijepih osoba u društvu, a takođe više pažnje ćemo posvetiti da pomognemo najmlađim članovima našeg udruženja u prevazilaženju poteškoća koja su posljedica slijepila, navodi Štrbac.
Iz udruženja navode da imaju razumjevanje i podršku od strane Gradske uprave grada Gradiška, kroz budžetska sredstva koja koriste za rad udruženja i organizovanje manifestacija za slijepe i slabovidne, poput turnira u pikadu i šahu koji iziskuju određena sredstva.
Udruženje aktivno sarađuje sa GO Crvenog krsta Gradiška, Centrom za socijalni rad i udruženjima koja okupljaju osobe sa invaliditetom.
Naredne godine udruženje slijepih Gradiška će obilježiti jubilej, 65 godina postojanja i 25 godina bratimljenja sa udruženjem iz Novog Sada.
Svakodnevo u prostorijama udruženja, članovima je na raspolaganju govorni pikado koji omogućava da slijepe osobe mogu da se razonode i takmiče.