Računi za grijanje nesumnjivo predstavljaju stavku koja značajno opterećuje kućni budžet. Ipak, čini se, nikada do sada toliko kao što će biti ove zime. Stoga ne iznenađuje što svako od nas ima dilemu šta je najisplativije i koji način grijanja je najjeftiniji i najpraktičniji. Razlika postoji.
Potražnja za ogrevnim peletom nikada nije bila veća, toliko velika da je čak u jednom trenutku Privredna komora RS morala reagovati ograničenjem cijene, a zatim je i Savjet ministara BiH zabranio izvoz peleta. Međutim, nije samo pelet u pitanju. I cijena ogrevnog drveta je značajno porasla. Najzad, cijena gasa je takođe višestruko skočila na globalnom tržištu, a i buduće snabdijevanje je pod velikim znakom pitanja zbog sukoba u Ukrajini. Čini se, nikad neizvesnija i skuplja zima je pred nama, bar kada su u pitanju energenti.
Pa kako se onda grijati ove zime? Koja opcija grijanja je najbolja i najjeftinija? U ovom tekstu stavljamo fokus na tri najznačajnija energenta koja se uglavnom koriste u domaćinstvima u Republici Srpskoj i Federaciji.
Grijanje na drva
U Privrednoj komori Republike Srpske dogovoreno je sa predstavnicima drvoprerađivača da cijena cijepanog ogrevnog drveta po paleti do kraja godine ne prelazi 180 KM, plus PDV. Da li će ona biti manja, zavisi od potražnje odnosno tržišnih uslova, kako u zemlji tako i u inostranstvu, ali trenutno je to malo vjerovatno.
U zavisnosti od jačine zime i broja hladnih dana, prosječno domaćinstvo potroši za jednu sezonu između 8 m3 i 12 m3 ogrevnog drveta. Lako se može izračunati da je grijanje na drva još uvijek jedno od najisplativijih vrsta grijanja.
Jedna od najvećih prednosti ovog načina grijanja je izuzetan kvalitet toplote ali i mogućnost da zagrijete vaš dom kada nema struje. Osim toga, možete zagrijavati samo prostorije koje vi želite. Dakle, ako ne želite i nemate potrebu da čitav dom bude topao u svakom trenutku, možete grijati samo dnevnu sobu, dok spavaće sobe mogu ostati hladnije ili ih možete zagrijati tek toliko da budu još prijatnije za spavanje. Na taj način možete značajno uštjedeti na grijanju.
Sa druge strane, kada govorimo o uštjedi, danas se na tržištu mogu pronaći moderna i energetski izuzetno efikasna grejan tijela na drva, peći, kamini i štednjaci. Tako na primjer, Alfa Plam program za grijanje nudi potrošačima kamine i klasične štednjake, ali i one za etažno grijanje, koji koriste drva i ugalj. Ono što je bitno kada kupujete novu peć je da unaprijed utvrdite koliki prostor želite grijati, pa prema tome birajte i maksimalnu snagu modela koji vam se dopada.
Grijanje na pelet
Pelet je izuzetno efikasno gorivo i što je jako bitno sadrži veoma malo vlage. Sam pelet potiče od nusproizvoda drvne i papirne industrije ili biootpada. U poređenju sa drugim gorivima na bazi drveta, gotovo da je moguće pretvoriti 100% peleta u toplotnu energiju. Drugim riječima, ostaje vam veoma malo pepela.
To dovodi do zaključka da ćete imati “čist” posao kada je u pitanju loženje peći. Neće biti piljevine i ostataka od drveta kada ih stružete ili cijepate. Nećete morati da oko šporeta skupljate ljuske, i na kraju neće biti potrebe da svakodnevno praznite pepeljaru. Ipak, za ovakav “komfor” potrebno je platiti i nešto veću cijenu.
U Republici Srpskoj u narednom periodu tona peleta će koštati 480 KM plus PDV, odlučeno je u Privrednoj komori. To se, međutim, ne odnosi na ostatak BiH jer u Federaciji ne postoji ograničena cijena peleta, pa zato ona dostiže i 700 KM plus PDV, pa čak i više za jednu tonu, uprkos zabrani izvoza.
Ono što treba istaći je da je prosječna efikasnost peći na pelet oko 91% što ih čini veoma efikasnim načinom grijanja kuća. Takođe, njihova prednost je što je dovoljno da jednom dnevno ili čak jednom u dva dana napunite dozer peletom, podesite željenu temperaturu, odnosno brzinu sagorijevanja, i vaš dom će biti topao tokom čitavog dana i noći.
Ono što ne ide u prilog kotlovima na pelet je prilično visoko početno ulaganje i kao što smo pomenuli trenutno izuzetno visoka cijena peleta, koja je u odnosu na prošlu godinu veća i za čitavih 100%.
Grijanje na struju
Uslijed povećanja cijene ogrevnog drveta i peleta, sve više građana BiH kupuje električne grijalice, radijatore, TA peći i inverter klima uređaje kako bi “pregurali” ovu zimu. Naravno, isplativost prije svega zavisi od broja i kvadrature prostorija koje želite grijati.
Ipak, kako je cijena električne energije ostala na gotovo istom nivou kao i prošle godine, za one sa manjim, jednosobnim stanovima ili garsonjerama, ovaj vid grijanja će možda biti i najjeftiniji. Jedini razlog za zabrinutost je da li će struje biti dovoljno, iako zvaničnici uvjeravaju da hoće, i da li će biti nekih prekida u isporuci uslijed kvarova.
Ako uzmemo u obzir da je za zagrijevenje prostorije površine 10m2 i visine do 2.5m potrebno oko 1kW snage instaliranih grejnih tijela, za stan od 50m2 biće potrebno oko 5kW instalirane snage. Ako grejna tijela rade 40% vremena, što je neki prosjek, biće vam potrebno oko 50kWh (5kWx0.4x24h) na dnevnom nivou kako biste zagrijali čitav stan. Kada se to pomnoži sa brojem dana u mjesecu stižemo do cifre od 1500kWh. Prema kalkulatoru potrošnje električne energije sa sajta elektrodistribucije Bijeljina, za stan ove kvadrature sa jednotarifnim brojilom račun za utrošenu električnu energiju će vam na kraju mjeseca iznositi oko 237 KM.
Naravno, u većini slučajeva ljudi koji se griju na struju ne griju sve prostorije podjednako tokom čitavog dana, kao što to rade toplane. Pa iz tog razloga je moguća i uštjeda kada je u pitanju mjesečni račun za struju.
Prednosti grijanja na struju se prije svega ogledaju u “čistoći”. Takođe, savremeni električni uređaji za grijanje su prilično efikasni, za razliku od onih starijeg datuma proizvodnje. Jednostavno se instaliraju, obično je potrebno samo ubaciti utikač u utičnicu, naravno osim ako nije u pitanju etažno grijanje sa kotlom na struju.
Na kraju, vrsta grijanja za koju se budete odlučili prije svega zavisi od vašeg budžeta i potreba vašeg domaćinstva. Ono što smo u tekstu pokušali da vam predočimo su prednosti i mane ova tri najzastupljenija načina grijanja (ako izuzmemo centralno grijanje sa gradskih toplana), a porudili smo se i da vas informišemo o trenutnim cijenama na tržištu.
Ukoliko se još uvijek niste odlučili i spremili za grijnu sezonu, učinite to što prije. Nabavite ogrevno drvo, pelet ili električne uređaje za grijanje, jer ovi energenti u narednom periodu mogu samo dodatno poskupeti.