Minimalni zahvat za stopostotne rezulate. Tako bi u najvećoj mjeri mogla da se opiše procedura koju podrazumjeva lasersko skidanje dioptrije. Lasersko uklanjanje dioptrije predviđa preoblikovanje rožnjače, uz minimalne mehaničke instrumente, što govori o nevjerovatnoj preciznosti, a sve to u stvari se obavlja bez zasjecanja rožnjače, uz takoreći čišćenje prednjeg dela oka kako bi se omogućilo neometano prolaženje svijetlosti kroz oko i kako bi se dioptrija u potpunosti ili u ogromnoj meri ispravila.
Da li se dalekovidost ispravlja laserskim skidanjem dioptrije?
Jedno od čestih pitanja koje oftalmolozi dobijaju jeste da li se dalekovidost može ispraviti na ovaj način. Dalekovidost je vrlo česta pojava, kako kod mlađih, a posebno kod starijih gdje prirodni procesi u organizmu dovode do njene pojave i slabljenje vida. Međutim, dalekovidost se može u potpunosti ili većim delom „pobijediti“ uz lasersko skidanje dioptrije. Ono što je važno kod zahvata jeste da pacijent nema veću dioptriju od +6,00D. Ukoliko dioptrija prelazi ovaj broj onda je potrebna ugradnja dodatnog, vještačkog sočiva kako bi se ovaj problem sa vidom riješio i kako bi se odbacila kontaktna sočiva ili naočari.
Da li se kratkovidost ispravlja laserskim uklanjanjem dioptrije?
Kako dalekovidost, tako i kratkovidost može da bude riješena uz pomoć laserskog skidanja dioptrije. Kod ovih pacijenata uslov je drugačiji, pa je bitno da dioptrija bude između -1,00 i -12,00 kako bi se lasersko skidanje dioptrije dogodilo i bilo moguće. Van ovih pravila koja u posebnim slučajevima govore o visini dioptrije, za sve pacijente važe druga, ista pravila, bez obzira na to da li se dioptrija plus ili minus u pitanju.
Ko su pogodni kandidati za lasersko skidanje dioptrije?
Lasersko skidanje dioptrije se radi kod osoba starijih od 18 godina. Naravno, može se raditi i kod mlađih i djece, međutim, nije najpreporučljivije budući da je oko u tom periodu još uvijek u fazi razvoja, pa sam zahvat može imati trenutne rezultate, a kasnije nije moguće predvidjeti šta će se dogoditi. Jedna od važnih stavki da bi pacijent postao kandidat za lasersko skidanje dioptrije jeste da se dioptrija nije mijenjala u periodu od godinu dana, tj. da je stanje u potpunost stabilno. Ukoliko se dioptrija mijenjala, onda se čeka naredni period kada će dostići svoj maksimum i kada je moguće pristupiti laserskom skidanju. Pored svega ovoga, postoji i uslov da veličina zjenice pacijenta u mračnom prostoru bude oko 6mm, a zahvat se ne može raditi trudnicama i dojiljama.
Oporavak očiju nakon operacije
Sam period pripreme za lasersko skidanje dioptrije nije posebno naporan. Sve što je potrebno jeste da se obavi oftalmološki pregled, koji je detaljniji, budući da se mjeri debljina rožnjače, očni pritisak i uvijek se šire zjenice. Kako priprema, tako nisu komplikovani ni zahvat, a ni postoperativni tok. Zahvat traje kratko, a tokom tog dana vid je veoma zamućen, dok su oči suve, zbog čega se dobijaju određene kapi za
njihovo vlaženje i zaštitu. Prvih nekoliko dana je vid mutan, ali iz dana u dan postaje sve jasniji, pa u periodu od najviše mesec dana, a taj period za lasersko skidanje dioptrije je i manji, vid se vraća, kao i zdravlje oka kada govorimo o neutralisanoj dioptriji.