Tokom 2023. godine preduzeće “Hidrokop” d.o.o. je putem tendera sa Gradskom upravom Gradiška inkasirao čak 3.675.568 KM, od čega su brojni ugovori zaključeni kroz dodatne radove, što otvara prostor za brojne nepravilnosti.
Firma Hidrokop u vlasništvu banjalučkog biznismena Radislava Babića, iz godine u godinu bilježi sve bolji poslovni rezultat. Sa oko 150 zaposlenih radnika, ova firma je prošle godine ostvarila prihod od 19 miliona KM, dok je čiste dobiti imala 2,5 miliona KM. U sklopu ove firme posluje i firma “C auto” u vlasništvu Babićeve kćerke Tanje Bojinović, koja je prošle godine ostvarila prihod od 9,1 milion KM, uz dobit od oko 800 hiljada KM.
Poslovna ljubav Babića i gradonačelnika Adžića traje godinama ali je intenzivirana tokom ove godine, gdje je na projektima održavanja i rekonstrukcije lokalnih puteva, ulica i parkinga u užem dijelu grada Gradiška, kao i sanacije i rekonstrukcije objekata u mjesnim zajednicama Hidrokop zaradio 3.675.568 KM bez PDV-a, odnosno 4,4 miliona KM s PDV-om.
Od pomenutog iznosa 206.844 KM predstavljaju dodatni radovi, putem kojih se u javnim nabavkama najčešće prave malverzacije, jer se dodatni radovi zaključuju sa istim dobavljačem ukoliko ne prelaze 20 odsto vrijednosti osnovnog ugovora. Na ovaj način firma dobije posao jer ponudi najnižu cijenu, a zatim se tokom radova napravi još jedan ugovor o dodatnim radovima i onda vrijednost istog posla bude uvećana za 20 odsto. Konkretno ugovor o asfaltiranju i održavanju lokalnih i nekategorisanih puteva u nekoliko mjesnih zajednica na području Gradiške iznosio je 575.474 KM, na ovaj ugovor su zaključeni dodatni radovi sa istim dobavljačem (Hidrokopom) u visini od 110.242 KM, što znači da je ovaj posao koštao više od 800 hiljada KM s PDV-om.
Pored dodatnih radova simptomatično je i to da se Hidrokop često javlja kao jedini ponuđač na tendere grada Gradiška, a većina ugovora se zaključuje pregovaračkim postupkom bez objave obavještenja. Opravdanje u tome Gradska uprava opet traži u Zakonu o javnim nabavkama. I ovdje se zakon zloupotrebljava, jer je jasno da se s određenim stvarima planiralo, pa se prilikom zaključenja ugovora po pomenutim uslovima uzeo u obzir prethodno urađen posao iz iste ili slične branše, a s obzirom da je sve radio Hidrokop, on samim tim ima prioritet u odnosu na druge ponuđače.
Babić i njegov Hidrokop su bili toliko dominantni da su preuzeli i dio posla Zorana Vasića i njegove firme “Zoki”.
Nisu samo Babić i njegov Hidrokop favoriti javnih nabavki kod gradonačelnika Adžića. U narednom periodu ćemo se baviti i drugim preduzećima koja često prave dodatne radove u sklopu dobijenih poslova s gradom Gradiška, kao i preduzeća čiji su vlasnici bliski vlasti, a dobijaju tendere ili ugovore kroz direktne sporazume.