Magla je meteorološka pojava, odnosno stratusni oblak koji smanjuje vidljivost u horizontalnom pravcu ispod jednog kilometra.
Nastaje tako što se vodena para kondezuje u sitne kapljice vode u atmoseri, počinje lebdjeti i smanjivati vidljivost. Magla,se javlja uglavnom u hladnijem dijelu godine, duž rijeka i u kotlinama, najčešće u jutarnjim časovima i kasno uveče. Oblak magle se uglavnom kodira kao Stratus nebulosus (St neb).
Njen uticaj na čovjeka može biti dvojak i direktan i indirektan. Direktan uticaj magle na čovjeka ogleda se prije svega u gušenju i najčešće se javlja kod asmatičara, kad-kad može biti i neugodnog mirisa, dok indirektan uticaj, utiče na slabljenje drumskog, vazdušnog i vodenog saobraćaja, takođe često je krivac mnogih saobraćajnih nezgoda kao i otkazivanja nekih priredbi ili utakmica.
Postoje različiti tipovi magle, kao što su: advektivna, radijaciona (ovaj oblik magle se najčešće javlja kod nas u Gradišci), magla isparavanja, frontalne magle, ledena magla, morska magla.
Formiranje radijacionih magli počinje hlađenjem zemljine površine tokom noći, pri mirnom i vedrom vremenu (kada se oblast nađe pod uticajem anticiklona ili grebena visokog pritiska). Za njen dalji razvoj potrebna je velika vrijednost relativne vlažnosti, kad vazduh više ne može da prihvati datu vodenu paru i ta vodena para se kondenzuje u sitne kapljice vode u atmoseri koje počinju lebdjeti.
Takođe, na maglu utiču i temperatura koja se mora sniziti skoro do vrijednosti tačke rose (razlika mora biti manja od 2,8ºC) i pri slabom slabom vjetru.
U gradu Gradiška i okolnim selima na području našeg grada, duž rijeke Sava javljaju se upravo radijacione magle.
Kako se magla ”rastjeruje” odnosno raspršuje
Raspršivanje magle vrši se na prirodni način, kada dođe do rasta dnevnih vrednosti temperature ili povećanjem vjetra u stratusnom oblaku preko 7 m/s ili nailaskom oblaka sa padavinama iznad oblaka magle, dok je drugi način vještački, koji je veoma skup i nastaje vještačkim zagrijavanjem podloge ili stvaranjem vještačkog vjetra pomoću vjetroturbina
Ova dva metoda se najčešće primjenjuju na velikim aerodromima bogatijih zemalja.
Besplatnu Android aplikaciju portala ”Micro mreža” preuzmite OVDJE.