Skrajnut od pogleda u prekrasan ambijent Janjske visoravni, kao zagubljeni dragulj na prostranku smjestio se manastir koji je svetište ovog kraja Glogovac.
Janjani su vrlo ponosni na ovaj svoj hram i rado pričaju da ga je i blagopočivši patrijarh srpski Pavle posjetio više puta što baš i nije često za jedan manastir. Glogovac se nalazi u selu Babići, oko 20 kilometara južno od Šipova. Smješten je u prelijepom ambijentu, u klisuri riječice Glogovac na Janjskoj visoravni. Glogovac je muški manastir i pripada Bihaćko–petrovačkoj eparhiji.
U narodu se očuvalo predanje o nastanku manastira Glogovac. Prema tom predanju, narodni predstavnici obratili su se veziru sa molbom da im odobri izgradnju crkve. Vezir ih je naveliko uputio da potraže pristanak od Stambola, iako nije očekivao da će im to uspjeti. Kad je ipak stiglo odobrenje od sultana, vezir je morao odobriti gradnju crkve, ali je ljutito naredio da mora biti podignuta na takvom mjestu odakle se neće čuti zvuk crkvenog zvona. Manastir je podignut u uskoj klisuri riječice Glogovac 1886. godine. Spaljen je tokom drugog svjetskog rata i obnovljen šezdesetih godina prošlog vijeka.Poslednja rekonstrukcija manastira desila se 2000/01. godine.
Kroz svoju istoriju više puta je rušen. Prema narodnom predanju, na ovom mjestu postojao je stari srednjovjekovni manastir iz ranog XIV vijeka. Smatra se da je manastir zadužbina srpskog kralja Milutina. Turci su 1463. godine Glogovac zapalili i porušili. Obnovljen je u drugoj polovini XIX vijeka kada je dograđena kupola koja do tada nije postojala. Zapaljen je od strane ustaša tokom Drugog svjetskog rata. Crkva je obnovljena 1965. godine a rekonstrukcija manastira je izvršena u periodu od 1999. do 2005. godine, kada je izgrađen i konak. Radovi na uređenju manastirskog kompleksa još uvijek traju. Kod manastira Glogovac održava se tradicionalna duhovna i kulturna manifestacija „Janjski sabor“, prve nedjelje poslije Duhova. Manastirska crkva je posvećena Svetom velikomučeniku Georgiju.
Na ovom saboru u porti i oko manstira slegne se na desetine hiljda Janjana koji iz svih krajeva gdje su se raselili pohitaju da se ovdje sretnu sa svojim komšijama, da zapjevaju , zaigraju i da u manastiru i rodnom kraju makar na dan ili dva dušu napune. Jer gdje hod hodili i gdje god život vodili oni su uvijek za svoj kraj i uz manstir koji je nekako sam vrh njihove ljubavi prema svemu u ovom prelijepom kraju.I vaš reporter je bio na nekoliko sabora pa jednom i prilikom posjete blagopočivšeg patrijarha srpskog Pavla i tom prilikom mu cjelivao ruku i dobio blagoslov.Kod manstira u vrijeme Janjskog sabora može se vidjeti bogastvo janjske narodne nošnje koja je jedinstvena a koja se čuva i oblači za ovaj sabor. Uživao sam u običajima ovog kraja i prelijpim nošnjama koje su vrlo upečatljive i lijepe.