Sirovo meso kamile, sredstva za potenciju, bičevi, silikonska muška seksi lutka, med, sprej, gel, čokolada i igle za presađivanje kose samo su neke od “neobičnih i čudnih” stvari koje su privremeno oduzete na graničnim prelazima u BiH.
Naime, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, u toku ove godine na Carinskoj ispostavi u Gradišci oduzeta su 204 gela za nokte u vrijednosti od 8.160 KM.
“Takođe, u Gradišci je oduzeto i 60 vibratora u vrijednosti od 6.350 KM, kao i 80 krema za potenciju od 50 ml, vrijednih 1.600 KM. Među oduzetim stvarima našlo se i 15 bičeva, u vrijednosti od 750 KM, kao i dvije muške seksi lutke, silikonske, koje koštaju 1.000 maraka”, kazali su iz UIO BiH za “Nezavisne novine”.
Istakli su da je najvrednije na ovom spisku oduzeto na Carinskoj ispostavi u Bijeljini, gdje su oduzeta 384 pakovanja Crux Collagenpeptidesa, čija je vrijednost iznosila čak 61.440 KM.
“Na aerodromu u Sarajevu oduzet je i 21 kilogram sirovog mesa kamile, te 12 kilograma sirove piletine, u vrijednosti od 2.100 KM”, ističu u UIO BiH za “Nezavisne novine” i dodaju da je na istom aerodromu oduzeto 148 krema protiv psorijaze, čija je vrijednost 9.500 maraka.
Na graničnom prelazu Pavlovića most oduzeta su 173 pojasa za tekvondo u vrijednosti od 5.460 marka, te 15 prsnih štitnika za tekvondo koji koštaju 2.340 maraka, kao i 11 štitnika za stopala i potkoljenicu u vrijednosti od 2.090 maraka, te šest rukavica za tekvondo u vrijednosti od 1.750 maraka.
Spriječeni su i drugi pokušaji krijumčarenja stvari, poput goveđe kože, čija je vrijednost iznosila 1.405 KM.
Na graničnim prelazima oduzeti su i serumi za kosu, kao i vitamini za kosu, pjena za kosu, te igle za presađivanje kose.
Naime, prošle godine je najveća vrijednost robe čije je krijumčarenje pokušano iznosila 33.000 KM, a u pitanju je bilo medicinsko sredstvo – injekcija, i to 38 komada.
Kada je u pitanju procedura nakon oduzimanja robe, kako navode iz UIO za “Nezavisne novine”, u skladu sa nadležnostima Sektora za sprovođenje propisa, protiv lica od kojih je ona privremeno oduzeta, shodno prekršajnom zakonodavstvu, pokreću se prekršajni postupci pred nadležnim sudom.
Kazne se kreću od 200 do 200.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i lica koje je počinilo prekršaj. Tako će se, prema Zakonu o carinskim prekršajima BiH, novčanom kaznom u iznosu od 3.000 do 70.000 KM kazniti za prekršaj pravno lice ili drugo lice ako preko graničnog prelaza unese ili iznese, odnosno pokuša unijeti ili iznijeti skrivenu robu.
Osim toga, i Krivični zakon BiH je za krivično djelo krijumčarenje odredio novčane kazne ili kaznu zatvora do čak 10 godina, a u zavisnosti od toga koja je težina krivičnog djela.
“Za krivično djelo organizovanje grupe ljudi ili udruženja za krijumčarenje ili rasturanje neocarinjene robe propisuje se kazna zatvora od najmanje tri godine, odnosno jedne godine”, zaključili su iz UIO BiH.