Ukoliko se obistine namjere Hrvatske da na novom graničnom prelazu Stara Gradiška ukine inspekcijske službe, to će značiti katastrofu i propast za privrednike i prevoznike iz Srpske i FBiH koji i uz trenutni način organizacije godinama trpe štetu zbog manjka fitosanitarnih inspektora u toj susjednoj zemlji.
Godinama unazad domaći proizvođači koji plasiraju šljive, kornišone, maline, kupine i druge proizvode u inostranstvo, ali i prevoznici, apeluju da bude omogućeno duže radno vrijeme fitosanitarnih inspektora na hrvatskoj strani granice kako bi lako kvarljiva roba što brže stizala do odredišta.
Isticali su i da je neophodno obezbijediti više prelaza na kojima je moguće obaviti takvu vrstu kontrole robe biljnog i životinjskog porijekla, jer se ona za sada obavlja na samo dva od 17 graničnih prelaza, i to na prelazima Gradiška i Bijača.
Jedan od većih domaćih proizvođača i izvoznika šljiva Darko Milošević rekao je za “Glas” da, ukoliko se ovo dogodi, domaći proizvođači neće imati izlaz iz BiH.
– Sve vrijeme čekamo otvaranje dodatnih prelaza ili produžetak radnog vremena fitosanitarnih inspektora na postojećim, međutim, ako se te njihove namjere ostvare, mi ćemo biti u problemima do grla – rekao je Milošević podsjetivši da problemi traju od septembra 2018. godine.
Kazao je da bi u slučaju ukidanja prelaza Gradiška jedina opcija bio plasman preko Mađarske, što bi opet značilo mnogo duži i skuplji transport.
Predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS Nikola Grbić rekao je za “Glas Srpske” da ga ne bi čudilo da se namjere Hrvatske obistine.
– To bi za nas bilo pogubno, katastrofa. Insistiramo godinama da se poveća broj prelaza na kojima je moguće obaviti carinu robe biljnog i životinjskog porijekla, da otvore ili Novi ili Izačić, da se smanje gužve. Ukoliko ukinu tu mogućnost u Gradišci, to će biti ravno katastrofi. Kolone će biti još duže, roba će se pokvariti i prije nego što pređe granicu – upozorio je Grbić.
Povodom informacija da Hrvatska ne planira inspekcijske službe na novom graničnom prelazu Stara Gradiška, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac poručio je da će insistirati na tome da bude zadržan postojeći pravni status graničnog prelaza Gradiška.
Ugovorom BiH i Hrvatske o graničnim prelazima, prelaz Gradiška kategorizovan je za međunarodni cestovni saobraćaj putnika i robe koja podliježe veterinarskim i fitosanitarnim kontrolama – naveo je Košarac.
On je ukazao da je zadržavanje inspekcijskih službi na graničnom prelazu Gradiška od ključnog i strateškog interesa za Srpsku i FBiH, posebno za domaći privredni sektor.
– Dodatno upozorenje na ove namjere Hrvatske predstavlja projektni fiše Transportne zajednice, gdje je, u dijelu u vezi sa izgradnjom novog graničnog prelaza Stara Gradiška, navedeno da “novi granični prelaz neće imati inspekcijske službe” – naveo je Košarac.
Upozorio je da bi ukidanje inspekcijskih kontrola izazvalo nesagledive posljedice za izvozno orijentisane privrednike, posebno imajući u vidu činjenicu da se putem ovog graničnog prelaza vrši promet sezonske i lako kvarljive robe.
– U slučaju odsustva veterinarskih i fitosanitarnih kontrola privrednici bi bili prinuđeni da koriste alternativne granične prelaze, čime se povećava rizik od slabljenja kvaliteta i propasti robe – naglasio je Košarac.
Otvoreno pitanje.
Staša Košarac je najavio da će zadržavanje postojećeg pravnog statusa graničnog prelaza Gradiška biti predmet razgovora koje će u najskorijem roku obaviti sa ambasadorom Hrvatske u BiH, a o tome će obavijestiti i Predsjedništvo BiH, Ministarstvo inostranih poslova i Ambasadu BiH u Hrvatskoj.
– Eventualna promjena pravnog statusa ovog graničnog prelaza prijeti da postane otvoreno pitanje između BiH i Hrvatske, poput problematike izgradnje odlagališta za radioaktivni otpad i istrošeno nuklearno gorivo na Trgovskoj gori – upozorio je Košarac.
/Glas Srpske/