Nakon 63 godine u Bosni i Hercegovini će konačno biti izvršen popis poljoprivrede, jednog od najvažnijih sektora bh. privrede.
Planirano je da se popis realizuje u zadnjem kvartalu ove godine. Sredstva je odobrila Delegacija Evropske unije u BiH, a na popisu će biti angažovani stručnjaci iz brojnih oblasti u poljoprivredi kako bi se sve uradilo u skladu s međunarodnim standardima i preporukama.
Popis poljoprivrede provesće tri statističke institucije, Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine, Federalni zavod za statistiku i Zavod za statistiku RS, a njime će se prikupiti oko 400 najvažnijih indikatora i varijabli.
“Prikupiće se podaci o korištenim poljoprivrednim zemljištima za sve vrste usjeva. Prikupljaće se podaci o brojnom stanju stoke po vrstama i kategorijama i ono što do sada nismo imali, to su podaci o radnoj snazi, podaci o organskoj poljoprivredi, navodnjavanju i metodama poljoprivredne proizvodnje“, kaže Mirsada Adembegović iz Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine
Sektor poljoprivrede u BiH karakteriše veliki broj malih poljoprivrednih gazdinstava, koji i takav značajno doprinosi BDP-u zemlje. Nedostatak pouzdanih poljoprivrednih, ali i katastarskih podataka čini izradu bilo kakve razvojne politike i strategije poljoprivrede izuzetno teškom.
“Popis je izuzetno bitan iz niza razloga. Kada planiramo određene mjere, kada želimo da unaprijedimo određenu vrstu poljoprivredne proizvodnje, kada želimo na određeni način da utičemo tamo gdje možemo u jednoj realnoj podršci, moramo imati upravo te realne podatke sa terena“, mišljenja je Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS
Poljoprivrednici godinama zagovaraju i traže popis. Kako bi se znalo čime raspolažemo, ali i spriječile brojne malverzacije sa podsticajima i kako bi se konačno moglo pristupiti EU fondovima za šta je popis glavni preduslov. Po oba ova osnova godišnje se gube milioni, ako ne i desetine miliona maraka.
“Smatramo da ćemo spriječiti te malverzacije, čime ćemo uštediti značajna sredstva u agrarnom budžetu koja procjenjujemo da bi se mogla kretati i oko desetak miliona KM“, govori Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS.
Bosna i Hercegovina jedina je zemlja u Evropi koja nema osnovne strukturne podatke o poljoprivredi. Posljednji popis proveden je 1960. godine u tadašnjoj SR Bosni i Hercegovini. Nakon višegodišnjeg pregovaranja, postignut je dogovor o popisu poljoprivrede. Stoku ćemo prebrojati, ali na popis stanovništva koji se trebao provesti 2023. još ćemo se načekati, piše BHRT.