U opticaju su četiri potencijalne vakcine, ali još uvijek nema odgovora koja će od njih biti uvezena u BiH, kao ni kada će vakcine biti uvezene.
Trenutno su na tržištu vakcine američkog proizvođača Pfizer/Biontech, ruska Sputnjik, kineska Sinopharm i britanska Oksfordska vakcina.
Vlasti u Bosni i Hercegovini (BiH) ne znaju kada će u ovu državu stići prve vakcine protiv korona virusa. Nagovještaj je prvo tromjesečje 2021. godine, ali preciznog datuma nema.
Novac je uplaćen za nabavku vakcina putem Globalne alijanse za vakcinaciju (GAVI), u okviru Mehanizma za globalni pristup vakcinama za sprјečavanje COVID-19 (COVAX), u kojem učestvuje 186 država svijeta.
U Ministarstvu civilnih poslova BiH samo su naveli kako su naručili milion i 232 hiljade doza vakcina, što je dovoljno za vakcinalnu pokrivenost 20 posto stanovništva BiH.
˝Ovo je količina koja se odnosi samo na prve narudžbine koje su nadležne zdravstvene institucije zatražile u skladu sa jasnim instrukcijama Mehanizma za globalni pristup vakcinama za sprјečavanje COVID-19 (COVAX)˝, kazali su za RSE iz Ministarstva civlnih poslova BiH.
Pfizer: Razgovaramo sa svim nivoima vlasti
Iz kompanije Pfizer, sa sjedištem u Bosni i Hercegovini, navode da razgovaraju sa svim nivoima vlasti u ovoj zemlji, u proteklih nekoliko mjeseci, o planiranju potencijalnih vakcinacija protiv COVID-19 u Bosni i Hercegovini.
„Kompanija Pfizer sa svoje strane čini maksimum napora kako bi vakcina bila dostupna građanima Bosne i Hercegovine što je prije moguće. Doze ćemo isporučivati u skladu s preferiranim kanalom zemalja i određenim mjestima vakcinacije. Nastojimo sarađivati s vladama kako bismo podržali distribuciju prema definiranim prioritetnim skupinama i pretpostavljamo da će se tačke cijepljenja razlikovati, ali mogu uključivati i bolnice, ambulante, mjesta cijepljenja u zajednici i ljekarne“, navodi se u odgovoru Pfizer BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Ne zna se ni koje vakcine će doći
Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo bh. entiteta Republike Srpske, kaže da su u opticaju četiri potencijalne vakcine, ali da i dalje nema odgovora koja od njih će biti uvezena u Bosnu i Hercegovinu. Pretpostavka je, dodaje Zeljković, da će da stignu u martu ili aprilu, te da će se raditi i o vakcinama različitih proizvođača.
˝Mi još uvijek nemamo informaciju koja je vakcina izabrana od strane GAVI i koja će doći u BiH. Imamo u opticaju više ponuda za vakcine, samim tim imamo 3 ili 4 proizvođača koju su trenutno u opticaju preko GAVI. Možda će biti dostupne u prvom kvartalu 2021. godine, u skladu sa mogućnostima. Vjerovatno će biti više vrsta vakcina dostupnih u BiH˝, smatra Zeljković.
Razlog za sporost u nabavi vakcine protiv korona virusa, Zeljković vidi u komplikovanom sistemu odlučivanja u BiH i postojećem zakonskom okviru.
˝Bosna i Hercegovina ima komplikovan sistem i zakona o medicinskim sredstvima i lijekovima, i zakona o javnim nabavkama. Nama zakon o lijekovima ne dozvoljava da mi kupimo bilo koju vrstu lijeka od nekoga ko nije veleprometnik, ko nema dozvolu za promet lijekova˝, pojašnjava Zeljković.
Bosna i Hercegovina nema ministarstvo zdravstva na državnom nivou, već je ta oblast na nivou entiteta (Federacija BiH i Republika Srpska), a u okviru entiteta Federacija BiH, o zdravstvu brine deset kantonalnih ministarstava.
Posljedice kašnjenja vakcinacije
˝Mora se vakcinisati veliki broj populacije, najmanje 60-70 posto jedne zemlje u jednom kratkom periodu. To je tzv. homogena vakcinacija i onda se postiže kolektivni imunitet˝, ističe za RSE imunolog Jasenko Karamehić, navodeći da će biti kasno, ako su istinite najave nadležnih o dolasku vakcine protiv korona virusa u BiH, u martu ili aprilu mjesecu 2021. godine.
˝Morate znati da vakcina nije lijek, da će se ona davati dvokratno, dva puta u 28 dana, pa dok se proizvedu antitijela da zaštite naš organizam, to je još mjesec dana, eto nas u maju, junu. To je stvarno kasno. Bojim se da će se nepotrebno još veliki broj ljudi inficirati i umrijeti. A važno je reći i za privredu da bi puno bolje bilo da pandemija stane, da bi se privreda oporavila˝, stava je Karamehić.