U Višegradu je obilježeno 217 godina od početka Prvog srpskog ustanka i Dan boraca odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske u kojem su život dala 23.184 pripadnika Vojske Srpske.
U manastiru Dobrun služen je parastos poginulim srpskim ustanicima, a potom položeni vijenci i cvijeće na spomenik voždu Karađorđu.
Delegacije su položile cvijeće i na centralni spomenik braniocima Republike Srpske na višegradskom Trgu palih boraca.
Obilježavanju je prisustvovao predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković i predsjednik Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović.
– Srbi nikada nisu bili narod koji je išao da okupira nekoga drugog. Mi smo kroz vijekove samo branili naša ognjišta, djecu porodice i našu svetinju, a to je sloboda – izjavio je Višković.
Ni 26 godina nakon okončanja rata ne prestaju napadi na Republiku Srpsku, poručuju iz Boračke organizacije.
Protagonisti napada dolaze iz dijela Federacije, ali i dijela međunarodne zajednice, rekao je predsjednik BORS-a Milomir Savčić na skupu povodom obilježavanje Dana boraca.
– Žele da nam nametnu zakon kojim bi nam zabranili da govorimo istinu o proteklim događajima iz odbrambeno –otadžbinskog rata. Zašto to rade? Zato što ne žele da utvrde istinu, zato što ne žele da putem istine idemo putem pomirenja – rekao je Savčić.
Govoreći o položaju boraca Savčić je istakao da se trenutno radi na sveobuhvatnoj analizi u oblasti boračko-invalidste zaštite koja je pri praju, a postoji ideja da se donese i novi Zakon.
– Vlada je kroz budžet za 2021. godinu obezbjedila sredstva za samozapošljavanje i sredstva za pomoć privredi, vraćanje poreza i doprinosa. Na taj način, ako bi iskoristili oba programa, mogli bi da riješimo preko 8.000 nezaposlenih demobilisanih boraca – poručio je Savčić.
Iz parlamenta Srpske je prisustvovala delegacija Narodne skupštine Republike Srpske u kojoj su bili narodni poslanici Pero Petrović, Ljubiša Krunić i Aleksandar Glavaš.
Prvi srpski ustanak protiv otomanske vlasti podignut je 15. februara 1804. godine u Orašcu, a u njemu je, osim hajdučkih četa, učestvovalo i seosko stanovništvo i srpska vojska koja je imala 25.000 vojnika.
U odbrambeno-otadžbinskom ratu od 1992. do 1995. godine učestvovao je 215.671 pripadnik Vojske Republike Srpske, a poginula su 23.184 borca.