Korisnici društvenih mreža razvili su komunikaciju koja ih povezuje ali i razdvaja. Često možemo vidjeti mlade ljude koji sjede u društvu i ne komuniciraju, nego gledaju u svoje mobilne telefone. Grupa mladih ljudi iz Prnjavora, zajedno sa profesionalcima, odlučili su da problem zavisnosti društvenih mreža približe svojim vršnjacima ali i da im pokažu da društvene mreže mogu da budu korisne.
Omladinski centar u Prnjavoru, danas je održao forum na temu “Kako da/ne koristimo društvene mreže” u okviru projekta COOLtivišem se.
U Domu Kulture Opštine Prnjavor, preko 120 mladih imalo je priliku da čuje koje su to prednosti i pogodnosti društvenih mreža, te kako na najbolji način da koriste društvene mreže.
“Zaključili smo da su društvene mreže postale veća stvarnost od stvarnog života, a da ljudi, naročito mladi odlučuju svoje živote preseliti na društvene mreže, i živjeti tamo realnije živote nego u stvarnosti. Danas smo govorili upravo o temi društvenih mreža i svim aspektima koje one sa sobom nose, a poseban akcenat smo stavili na temu zavisnosti društvenih mrežama i kako iskoristiti društvene mreže u pozitivne svhre. Nama često društvene mreže djeluju samo kao sredstvo zabave, međutim, one su danas zapravo spektar novih zanimanja i novih različitih poslova”, rekao je Adnan Selimović, član omladinskog cenra u Prnjavoru.
Kristina Šešlija, šefica banjalučke kancelarije Međunarodne organizacije za migracije, izjavila je da je posebno ponosna na lokalnu zajednicu koja podržava mlade ljude u Prnjavoru.
“Veoma smo ponosni na ono što mladi i cijela zajednica u Prnjavoru radi i aktivnosti koje se dešavaju i vode. Naša organizacija zajedno sa Austrijskom agencijom za razvoj je podržala mlade ljude u Prnjavoru, a oni su za uzvrat dali puno više rezultata nego smo se mi i nadali.”
Kroz istraživanje, članovi omladinskog centra došli su do podatka da 21,4% mladih provodi preko šest sati na društvenim mrežama, te da 59,7% mladih kada se probude prvo odlaze na društvene mreže. Da su društvene mreže “mač sa dvije oštrice”, složili su se panelisti.
“Danas oko 80% mladih internet i društvene mreže koriste radi zabave, preko 10% radi komunikacije, a svega 2% za učenje i sticanje novih informacija. Mislim da je tu najveći problem, kada bi dijeca koristila više društvene mreže za učenje slika bi se promjenila, i ne bi stalno govorili da djeca imaju problema sa mobilnim telefonima, da je to vid ovisnosti a danas imamo dosta problema sa nomofobijom, strahom od gubitka telefona”, izjavio je Nebojša Macanović, profesor na fakultetu političkih nauka UNIBL i direktor Centra modernih znanja.
Jedna od panelista, Dijana Tepšić kreativna direktorica agencije “Play team”, govorila je mladima o sadržaju na društvenim mrežama koji prate ali koji bi i sami mogli da plasiraju na određene društvene mreže kako bi izrazili svoju kreativnost ali i postigli određeni cilj. S toga je Tepšićeva preporučila svim mladima da koriste društvenu mrežu Linkedin, kako bi u budućnosti mogli lakše da posluju, kao i da se povežu sa drugim profesionalcima.
“Obrazovni sistem mora malo da mijenja svoje nastavne planove i programe da nam mobilni telefon bude sredstvo za sticanje znanja, što stalno zabranjuju korištenje mobilnih telefona u školama, tako da to je jedan sprektar gdje ćemo promjeniti svijest i obrazovnog sistema da mobilne telefone koriste u više obrazovne svhre, više za učenje a ne samo za zabavu”, dodao je Macanović.
Ovaj događaj je realizovan u sklopu Bosnia and Herzegovina Resilience Initative projekta kojeg implementira IOM Bosnia and Herzegovina, a finansira Austrijska razvojna saradnja.