Humanitarni sajam “Кnjiga iz bloka“ koji su organizovali Narodna biblioteka Gradiška u saradnji sa humanitarnom organizacijom “Srbi za Srbe“, predavanjem o kaligrafiji večeras je završen u Кulturnom centru Gradiška.
U prethodna četiri dana posjetici su imali priliku da posjete sajam i kupovinom željene knjige po simboličnoj cijeni koju sami odrede, daju podršku humanitarnoj akciji koja je za cilj imala da se prikupe novčana sredstava za socijalno ugrožene višečlane porodice .
Koordinator projekta “Knjiga iz bloka”, Humanitarne organizacije “Srbi za Srbe”, Danijela Brajić, istakla je kako je Gradiška šesti grad u Republici Srpskoj u kojem je organizovan sajam “Knjiga iz bloka”.
” U Gradišci smo po četvrti put organizovali humanitarni sajam i prezadovoljni smo posjećenošću i činjenicom da smo ove godine u ponudi imali preko 1000 knjiga različite književne vrste. Vrlo su bile trražene knjige iz matematike, psihologije i religije a nešto manje romani i beletristika. Odziv je bio veoma dobar i koristim priliku da se zahvalim direktoru Tehničke škole kao i direktorici Gimnazije koji su organizovali dolazak učenika iz ovih škola na naš sajam i time pružili značajnu podršku promociji i popularizaciji čitanja.
U okviru sajma održane su dvije radionice i škola kaligrafije koju je u prethodna dva dana držao diplomirani likovni umjetnik Dušan Mišić iz Beograda.
“Prethodne dvije večeri učesnici su slušali uopštena predavanja o kaligrafiji. Imali su priliku da se upoznaju sa istorijatom nastanka kaliografije, odakle potiče, kako se razvijala na našim prostorima. Sa kakvim materijalima se radi i sa kojim podlogama za pisanje. Dotakli smo se i teme istorijata naše rukopisne baštine. Govorili smo o Miroslavljevom jevanđelju, Dušanovom zakoniku, Minhenskom psaltiru, uopšte o kaligrafiji kao crkvenoj umjetnosti. Kroz praktičan primjer ispisivanja jedne riječi sa perom, polaznici škole su mogli uvidjeti svu kompleksnost takvog načinom pisanja”, istakao je Mišić.
Školu kaligrafije prethodne dvije večeri pohađalo je oko 30 polaznika, što je vrlo pozitivno iznenadilo likovnog umjetnika iz Beograda.
Mišić je najavio i izložbu koja bi se trebala uskoro desiti u Banjaluci i to rekonstrukcija i minijatura iz Miroslavljevog jevanđelja, prepisa stranica i još nekih rukopisa iz perioda srednjeg vijeka, a sve se radi na pergamentu kao nekada i sa istim materijalima, bojama pravljenih po recepturama iz 14. vijeka.
Jedan od ciljeva sajma jeste promocija knjiga i čitanja.