Povodom 3. decembra – Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom koji se obilježava širom svijeta, održan je okrugli sto Koordinacionog odbora invalidskih organizacija Gradiška i predstavnika Gradske uprave grada Gradiška, Centra za socijalni rad i Gradske organizacije Crvenog krsta Gradiška.
Predstavnici devet organizacija osoba sa invaliditetom koja djeluju na području grada Gradiška u svojim izlaganjima su se osvrnuli na značaj 3. decembra – Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom i izazova sa kojima se ova udruženja suočavaju pomažući osobama sa invaliditetom.
Kao i prethodnih godina, od predstavnika udruženja se moglo čuti da je socijalno – materijalni položaj većine osoba sa invaliditetom na nezavidno niskom nivou, pogotovo u proteklih nekoliko godina kada se životni standard cjelokupnog stanovništva naglo pogoršava pod uticajem visokih cijena, koje pogađaju ponajviše socijalno osjetljive kategorije stanovništva među kojima su najranjivije upravo osobe sa invaliditetom.
Oslonjeni na grant iz Budžeta grada Gradiška, udruženja osoba sa invaliditetom u Gradišci istakli su bojazan da će rast nivoa najniže plate u narednoj godini, značajno ugroziti finansijaku stabilnost i povećati obaveze, a time smanjiti mogućnosti pomaganja ugroženim članovima udruženja kojih su mahom starija populacija sa usložnjenim zdravstvenim problemima, te su izrazili nadu da će u Nacrtu Budžeta za 2025. godinu koji će se naći na javnoj raspravi, biti mjesta za povećanjem izdvajanja za navedena udruženja.
Jedan od učesnika okruglog stola i predsjednik udruženja oboljelih od PTPS-a, Miroslav Babičić, istakao je kako je ovo udruženje na izmaku snaga i u finansijskom i u ljudskom kapacitetu, s obzirom da je potreba članstva za raznim vrstama pomoći iz dana u dan sve veća i vrlo teška jer se radi o bivšim borcima Vojske Republike Srpske, kod kojih se javljaju teška oboljenja, kao posljedica rata, a vrlo često su prepušteni sami sebi, te zahtjevaju veću pažnju kompletnog društva.
Udruženja pokušavaju doći do dodatnih sredstava i putem projekata kod resornih ministarstava u Vladi Republike Srpske, konkretno na sredstva raspodjele od igara na sreću, međutim sve je manja uspješnost prolaza udruženja iz Gradiške na tim Javnim pozivima a unazad dvije godine kod pojedinih ministarstava čak su i poništavani objavljeni Javni pozivi, sa obrazloženjima da nedostaju sredstva.
Kada su u pitanju međunarodni projekti, većina udruženja moglo bi se reći nema kadrovskih kapaciteta da povuče značajnija sredstva, na čemu bi zasigurno trebalo raditi u narednom periodu.
Saša Kasagić, predsjednik Koordinacionog odbora invalidskih organizacija grada Gradiška istakao je dobru saradnju sa Gradskom upravom, Centrom za socijalni rad i Crvenim krstom u Gradišci.
“Grad Gradiška godinama unazad značajno finansijski podržava rad naših udruženja i to nam puno znači te nam je drago da je opredjeljenje Gradske uprave da i u buduće ta podrška ostane. Ima zasigurno prostora da se u narednom periodu podrška i saradnja sa institucijama poboljša”, naveo je Kasagić.
Arhitektonske barijere i dalje nisu otklonjene kada su u pitanju pojedine institucije, a da je prisutan napredak govori podatak da su usvojene regulative na nivou grada kojima se predviđa omogućavanje nesmetanog pristupa osobama sa invaliditetom koji su invalidskim kolicima.
Novoimenovani v.d. načelnika Odjeljenja za društvene djelatnosti, Slavko Mekinjić, istakao je da Gradska uprava čini napore na uklanjanju arhitektonskih barijera i pruža podršku invalidskim organizacijama kroz razne vidove podrške u saradnji sa drugim ustanovama.
“Gradska uprava grada Gradiška izdvaja značajna finansijska sredstva za rad udruženja, više nego druge lokalne uprave. Jedina smo lokalna zajednica koja će od naredne godine za roditelje – staratelje korisnika prava djece koja imaju 100 % invaliditet, a koja su navršila 30 godina i gube pravo na novčano davanje, iz Budžeta lokalne zajednice će biti podržana. Radi se o šest takvih lica odnosno staratelja na području Gradiške, naveo je Mekinjić.
Podršku ugroženim članovima udruženja okupljenih u Koordinacionom odboru invalidskih organizacija, pružaju i iz GO Crvenog krsta i Centra za socijalni rad, koje povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom izdvoje pakete pomoći i finansijska sredstva za po nekoliko članova iz svakog udruženja.
Na današnjem okupljanju, odlučeno je da će Dragoslav Šinik iz udruženja MNRL Gradiška, biti predsjedavajući Koordinacionog odbora invalidskih organizacija u naredne dvije godine.
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, širom svijeta obilježava se 3. decembra, a ovaj dan ima za cilj da promoviše razumijevanje problema invaliditeta i mobiliše podršku za dostojanstvo, prava i dobrobit osoba sa invaliditetom.