Micro mreža će u narednom periodu pratiti zasjedanja skupština opština Srbac i Prnjavor, kao i skupština gradova Laktaši i Gradiška. Građani će imati priliku da čuju glas svih predstavnika u lokalnim skupštinama, gdje ćemo na transparentan način izvještavati o diskusijama i interesantnim stvarima koje su se dešavale na skupštinskim zasjedanjima.
Iako još nismo dobili dopuštenje od strane Skupštine opštine Srbac, uspjeli smo da ispratimo sjednicu putem lokalnog medija “Radio Srbac”, te da dočekamo odbornike, koji su bili u žurbi, jer im je ovo posljednje skupštinsko zasjedanje pred ljetnu pauzu.
Oko 4,5 časa je trajalo skupštinsko zasjedanje na kome se raspravljalo o 28 tačaka dnevnog reda. Svi odbornici su bili prisutni, osim Radojice Vidovića (SNSD), koji je pravdao svoje odsustvo.
Primjetan je bio zamor kod odbornika, pa i nije bilo toliko diskusije koliko se zna diskutovati na sjednici Skupštine opštine Srbac. Ipak, odmah na početku su odbornici SDS-a tražili dopunu Dnevnog reda, gdje su tražili da se pripadnicima Vatrogasne Jednice Srbac da jednokratna pomoć od 500 KM zbog aktivnosti u prethodnom periodu, što je skupštinska većina odbila obrazloženjem da ovaj zahtjev nije dostavljen u adekvatnoj formi.
Kada je u pitanju Dnevni red i skupštinska većina je imala dopunu koja se ticala rješavanja imovinsko-pravnih odnosna stadiona FK “Sloga” Srbac, što je većinom glasova usvojeno.
Najviše rasprave se povelo oko 24. tačke dnevnog reda, koja se ticala prodajne cijene metra kvadratnog stambenog prostora u stambenoj zgradi za mlade bračne parove. Opozicija je tvrdila da je došlo do poskupljenja kvadratnog metra, u odnosu na prvobitnu cijenu, koja je iznosila 800 KM po kvadratu, da bi danas ta cijena narasla na 1.200 KM, što je po riječima opozicionih odbornika previsoka cifra, koju mladi neće moći obezbijediti. Vlast se branila brojem zaniteresovanih i cijenama koje su narasle, te da je kvadrat stana znatno jeftiniji u odnosu na okruženje ali i novu gradnju u Srpcu.
Opozicija je imala primjedbi i na Izvještaj o izvršenju budžeta, gdje su odbornici opozicije tvrdili da Javna ustanova “Centar za kulturu i sport” ne prikazuje sav prihod koji ostvaruje iznajmljivanjem prostora u sportskoj dvorani “9. januar”. Naime, kako su tvrdili odbornici, godišnji prihod od nešto više od osam hiljada KM koji ostvaruje sportska dvorana je prenizak, obzirom da sat vremena termina košta 30 KM, a prostor u sportskoj dvorani je popunjen od 18 do 22h, pa su izračunali da bi taj prihod trebao biti mnogo veći. Vlast i uprava Centra za kulturu je tvrdila da je virus korona doprinio smanjenju prihoda.
Jedan od zaključaka sa zasjedanja je da je Budžet opštine Srbac stabilan a sredstva se troše u skladu sa donesenim planovima i programima što potvrđuje da je u prošloj godini ostvaren suficit u iznosu od 87.886 КM.
Načelnica Odjeljenja za finansije, Zorica Stamenić, rekla je da je izvršenje budžeta u prošloj godini iznosilo 11.336.814 КM što je za jedan odsto više u odnosu na rebalans dva, dok je budžetska potrošnja iznosila 11.248.928 КM.
„Кrajem 2020. godine usvojili smo budžet od osam miliona КM, a nakon toga donijeli još dva rebalansa, najvećim dijelom zbog emisije obveznica za finansiranje izgradnje zgrade za mlade bračne parove, kratkoročnog zaduženja u vidu revolving kredita, većeg ostvarenja prihoda od indirektnih poreza, povećanih sredstava za rekonstrukciju puteva, zgrada i objekata kroz Program javnih investicija RS i slično“, rekla je Stamenić.
Ono što se u zaključku može može istaći je činjenica da su pravna lica čija je osnovna djelatnost poljoprivreda isključena iz Programa podsticaja iako je u okviru ovog programa budžet povećan za 30.000KM. Pored toga ostaje i problem u Skupštini opštine Srbac, kada su u pitanju odgovori na odbornička pitanja, jer se odbornici opozicije žale da ne mogu dobiti odgovore na svoja pitanja.