Za razliku od prethodne, 18. redovna sjednica Skupštine opštine Prnjavor, trajala nešto više od tri časa, a odbornici su raspravljali o 15 tačaka Dnevnog reda. Usvojen je i najvažniji dokument-Budžet za narednu godinu.
Ukupan budžet za 2023. godinu u opštini Prnjavor iznosi 27.920,00 KM, a iz rukovodstva opštine ističu da je budžet dobro isplaniran i da je budžetski okvir u odnosu na Nacrt povećan za 250.000 KM.
“Ovo povećanje budžetskog okvira se najviše reflektovalo kroz povećanje sredstava za investicije, kroz povećanje sredstava za sport, takođe, povećan je grant udruženju “Neven” , a imamo i povećana izdvajanja za novčane pomoći Odjeljenju za boračko-invalidsku zaštitu, kao i subvencije za najugroženije kategroije za plaćanje komunalnih usluga”, ističe načelnik Odjeljenja za finansije u opštini Prnjavor, Aleksandar Njegomirović.
On dodaje da su u budžetu povećana izdvajanja za mlade, dok njegov šef, načelnik opštine, Darko Tomaš dodaje da ovaj budžet garantuje razvojnu komponentu sa oko tri miliona KM investicija.
“Imamo ovdje gradnju dvije gradske ulice, gradnju vodovoda Štrpci-Potočani koji su započeti u ovoj godini, a nisu završeni. U ovom budžetu ima preko 4,1 milion KM izdvojenih Centru za socijalni rad, preko 6,1 milion KM Domu zdravlja i ono što je činjenica da smo i ove godine nastavili subvencionisati prevoz đaka, te da smo nastavili sa legalizacijom objekata izbjeglih i raseljenih lica.”
Kada je u pitanju neizvjesnost koju nosi naredna godina, prije svega zbog povećanja cijene energije i sveprisutne inflacije, Tomaš ističe da će određenim javnim radovima podstaći razvoj zajednice i uključiti što veći broj ljudi u ovoj lokalnih zajednici u privređivanje.
Iz opozicionog SDS-a nisu glasali za Budžet, te su imali tri amandmana, od kojih je jedan prihvatio gradonačelnik. Sredstva za uređenje grada su, po SDS-ovcima, tri puta veća u odnosu na narednu godinu i oni su smatrali da bi se ta sredstva trebali usmjetiti udruženju porodica poginulih boraca, što je načelnik prihvatio. Isto tako su imali amandman da se uvećaju sredstva za podsticaj poljoprivredi, kao i umanjenje budžetske rezerve za 100 hiljada KM, gdje su predlagali krpljenje rupa na području opštine.
Ono gdje su SDS-ovci bili nejasni je kritika na povećanja plata zaposlenima u opštinskoj upravi, gdje su kritikovali povećanje plata zaposlenima, dok su istovremeno istakli da im je jasno da su te plate male i da je trebalo doći do njhovog povećanja.
Naš novinar je pitao predsjednika Skupštine opštine Prnjavor za akreditacije koje nam nisu dostavljene, za koje nam je poručeno da će svima biti omogućeno nesmetano praćenje sjednica lokalnog parlamenta, a što se tiče našeg pitanja o aplikaciji E-citizen, na kojoj nije dostupna ova posljednja sjednica, dodali su da je stvar tehničke prirode.
Pored navedenih tačaka, tokom sjednice raspravljalo se i o Prijedlogu odluke o utvrđivanju poreske stope za oporezivanje nepokretnosti na području opštine Prnjavor za 2023. godinu, Programu održavanja lokalne putne mreže za 2023. godinu, Programu o načinu korišćenja novčanih sredstava prikupljenih na osnovu prihoda od posebnih vodnih naknada u 2023. godini, Programu rada Skupštine opštine Prnjavor za 2023. godinu, kao i Plan kapitalnih ulaganja na području opštine Prnjavor za 2023. godinu i Plan utroška novčanih sredstava koji potiču od prihoda od posebnih namjena za šume za 2023. godinu.
Odbornici su bili dosta aktivniji u odnosu na prethodnu sjednicu, a bilo je i određenih prijedloga, kao i amandmana.
Na kraju smo pitali predsjednika Opštinskog odbora DNS-a Prnjavor, Dragana Radića, kakva je sudbina ove parije u Prnjavoru, gdje nam nije dao konkretan odgovor, veće je rekao da će se u narednom periodu sve saznati.