Na 21. redovnoj sjednici Skupštine grada Gradiška usvojene su svih 25 tačaka Dnevnog reda, među kojima su i Plan rada gradonačelnika i Gradske uprave za 2023. godinu, kao i kreditno zaduženje za vodosnbdjevanje.
Ono što je posebno bilo zanimljivo na ovoj sjednici Skupštine jeste prenos na znakovnom jeziku, koji je realizovao Božo Đunić. Isto tako na sjednici se nakon skoro godinu dana odsustva pojavio odbornik Marko Šukalo, koji na sjednicama djeluje kao nezavisni odbornik.
Kako smo i naveli u uvodu, usvojen je Godišnji plan rada gradonačelnika i Gradske uprave Gradiška, u iznosu od 44 miliona KM, od čega je 12 miliona budžetskih sredstava dok su ostatak grantovi. Uz to Skupština je dala zeleno svjetlo za kreditno zaduženje u iznosu od 9,4 miliona KM, koje će biti usmjereno u rješavanje problema vodosnabdjevanja i kanalizacione mreže.
Ovo kreditno zaduženje je veliki korak ka investiciji u visi od 19,6 miliona KM, pojašnjava gradonačelnik Gradiške, Zoran Adžić.
“Mi smo ovaj kredit dobili po veoma povoljnim uslovima, sa grejs periodom od šest godina i rokom otplate od 25 godina. To je investicioni kredi ali ono što je važije je da se on dodjeljuje u okviru jednog fonda koji je formirala Evropska investiciona banka ovdje na Balkanu i nakon čega mi ulazimo u prostor gdje možemo u narednom periodu povući bespovratna sredstva, što smo i planirali kada je u pitanju vodosnabdjevanje šireg prostora Lijevča polja i ovo je zaista velika prilika za razvoj Gradiške.”
Adžić nije krio zadovoljstvo i odlukama Skupštine o osnivanju dvije slobodne zone “Liman” i “Nova Topola”. Kako je pojasnio slobodne zone su bescarinske zone, koje su prijeko potrebne Gradišci, s obzirom da se nalazi na granici sa Evropskom unijom.
“Planirano je da se prvo napravi slobodna ekonomska zona u Novoj Topoli uz poslovnu zonu, a konačni cilj je formiranje slobodne ekonomske zone “Liman” kapaciteta 400 hektara uz carinski terminal, na rijeci Savi.”
Iz opozicije poručuju da nisu protiv razvoja grada, kako ih gradonačelnik želi predstaviti, već da svojim konstruktivnim prijedlozima žele unaprijediti razvoj grada.
“Vidljiv je pad životnog standarda građana, porast cijena komunalnih usluga, električne energije i svega ostalog, te je potrebno biti oprezan kada su u pitanju investicije i više povesti računa o vitalnim potrebama u ovom trenutku, zdravstvenoj zaštiti, poljoprivredi i proizvodnji hrane i svemu što se može obezbjediti u cilju ostanka stanovništva, povećanja nataliteta i zapošljavanja radnika“, istakao je šef kluba odbornika SDS-a, Zoran Latinović.
Za razliku od Latinovića, narodni poslanik Radislav Dončić (PDP) je bio direktniji i išao sa težim optužbama na račun odbornika koji čine vlast u Gradišci. Dončiće je za gradonačelnika rekao da se ugrađuje u tendere i da posjeduje stan u Milanu, što je Adžić demantovao, tvrdeći da njegova kćerka studira u Milanu i da živi tamo u studentskom domu.
Pored navedenih diskusija, dosta se rasprave povelo oko mjesnih grobalja, gdje je odbornik Branislav Mrakić ukazao na visoke cijene grobnog mjesta. Njemu se pridružio Saša Lazić, koji je iznio primjer Kozinaca, gdje crkva želi da naplati mještanima grobno mjesto, pa mještani idu u bojkot.
Rasprava se povela i oko pasa lutalica, gdje je ukazano na sporost službe Gradske čistoće koja bi trebala ovim problemom da se bavi.
S obzirom da je došlo do poskupljenja kako namirnica, tako i komunalnih usluga, cijena boravka djece u vrtiću se povećala ali je teret povećanja na sebe preuzela Gradska uprava Gradiška, tako da će roditelji plaćati istu cijenu, kao i u prethodnom periodu.
Pored usvajanja različitih odluka, te akata iz imovinsko-pravnih odnosa, došlo je i do određenih kadrovskih promjena. Tako je umjesto vršioca dužnosti načelnika Odjeljenja za razvoj Danijele Ljoljić, za načelnika ovog odjeljenja imenovan Darko Vrhovac.