Graja i vika velikog broja ljudi, pomiješani mirisi koji dopiru sa plinskih dagara, na kojima se prže kobasice obilježili su četvrtu po redu Kobasicijadu u Rogoljima kod Gradiške, koju su organizovali Savjet mjesne zajednice Rogolji u saradnji sa Regionalnim udruženjeme svinjogojaca. Ova manifestacija okupila je preko 70 takmičara i 400 posjetilaca iz svih krajeva bivše Jugoslavije.
Ovakva manifestacija međunarodnog tipa je zahtjevala i ozbiljnu organizaciju ali se isplatilo, jer su se učesnici dobro potrudili za takmičenja u svim disciplinama, poručuje predsjednik Savjeta mjesne zajednice Rogolji, Slavko Vasiljević.
“Naši takmičari su se zaista dobro spremili za takmičenja u svim kategorijama. Mi ovdje imamo takmičenje u pravljenju domaće kobasice, suhomesnate kobasice i pokazno brzo klanje. Prezadovoljni smo odzivom i mi ćemo ovu manifestaciju nastaviti nadograđivati kako bi svake godine bila sve bolja i bolja.”
Da je konkurencija za bogate nagrade koje su pripremili domaćini bila velika, potvrđuju i učesnici iz Šida, koji drže rekord u brzom pretvaranju svinje u kobasicu.
“Mi smo prvi put ovdje na ovoj manifestaciji u Rogoljima i za sada imamo riječi hvale. Ovakve manifestacije su dobre ne samo za takmičenje nego i za druženje. Mi recimo imamo našu manifestaciju “Sremska svinjokolja i kobasicijada Šid”, gdje smo uspjeli doći do 10 hiljada posjetilaca, a sve zahvaljujući našem rekordu od tri minute i 16 sekundu, koliko nam je potrebno da svinju od 120 kilograma pretvorimo u kobasicu”, poručuju predsjednik pomenutog udruženja Stanislav Đerčan.
Đerčan dodaje da i rogoljska Kobasicijada može prerasti u ozbiljan brend, jer kako kaže ovo je poljoprivredni kraj, a narod voli da dođe i lično se uvjeri u vještine mesara i domaćina. Upravo su određene vještine potrebne da bi se napravila kvalitetna kobasica, a prije svega obraća se pažnja na boju, udio masnoće, izgled kobasice i druge karakterističe, poručuje član žirija inžinjer gastronomije, Aleksandar Pucar.
“Kada je u pitanju sama kobasica gleda se par faktora. Prvo se gleda izgled kobasice, da je ravna, da je glatka, da nema velika zadebljanja, potom se gleda presjek i tu se vidi koliki je sastav masnoće. Onda se gleda boja, a na kraju se gleda miris i ukus. Da bi kobasica bila pravog kvaliteta potrebno je obratiti pažnju na takozvano dimljenje, a sam proces ide tako da se one dime hladnim dimom, pa provjetravanje, pa 72 sata odmaranja, pa ponovno dimljenje 10 sati i opet odmaranje.”
Iako Gradiška nije kraj u kome je lako proizvesti kvalitetnu kobasicu, zbog same klime, sve tri nagrade su ipak otišle u grad na rijeci Savi. Prvo mjesto pripalo je Radovanu Tomiću, drugo Goranu Nježiću, dok je treće mjesto osvojio popularni roštiljdžija Milenko Mika Babić. Ovaj trojac se na Kobasicijadi predstavio i kao tim pod nazivom “Carolina reaper”, gdje su pripremili i najljuću kobasicu.
“Mi smo i na prethodnoj rogoljskoj Kobasicijadi uzeli učešće, Nježić je bio takođe drugi i evo nastavili smo u istom ritmu i velika nam je čast da smo uspjeli napraviti najbolje kobasice među svim takmičarima. Zajedno smo nastupili kao ekipa, gdje smo napravili najljuću kobasicu na Kobasicijadi, a tajna pripreme leži u Carolina reaper paprici, koja posjeduje veliku ljutinu”, naglašava Milenko Mika Babić, osvajač trećeg mjesta na rogoljskoj Kobasicijadi.
Zbog ljutih kobasica, učesnici i posjetioci su osim kobasice morali posegnuti i za časicom domaćeg karamuta, a oni opušteniji su druženje nastavili u šatoru uz muziku uživo. Tu se služilo pečenje i domaći proizvodi vrijednih ruku članica udruženja žena “Majka” iz Rogolja.
Rogoljsku kobasicijadu su podržali i Gradska uprava Gradiška, te ministarstvo Poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srpske. Ova manifestacija ima veliki potencijal obzirom na geografski položaj Gradiške i njen udio u poljoprivrednoj proizvodnji, što će svakako vrijeme pokazati.