Na 6. redovnoj sjednici Skupštine grada Gradiška odbornici su raspravljali o 21 tački dnevnog reda, a posebno zanimljiva rasprava je bila na drugoj tački dnevnog reda gdje je razmatrana inforamcija o stanju privredne na području Gradiške, gdje su usvojena dva prijedloga opozicije.
Kao što smo rekli, dva prijedloga opozicije u oblasti privrede su se ticala upućivanja prijedloga prema Vladi Republike Srpske za ponovo osnivanje preduzeća Robne rezerve i da se obavežu veliki trgovinski lanci da na svojim rafama imaju domaće proizvode.
“Za divno čudo skupštinska većina je prihvatila prijedlog opozicije da se uputi inicijativa prema Vladi za ponovno osnivanje robnih rezervi, kako bi se moglo intervenisati na tržištu, jer imamo ciklične promjene kod cijena mesa, uljarica, a sve na teret kućnih budžeta. Prihvaćena je naša inicijativa Ministarstvu trgovine da se obavežu veliki trgovinski lanci da na svojim rafama drže proizvode i voće i povrće i meso domaćih proizvođača”, istakao je odbornik SDS-a Zoran Latinović, koji je dodao da će dolazak Lidla sahraniti domaće poizvođače ukoliko se bolje ne organiziju.
Latinović je komentarisao stanje u privredi, pogotovo u agraru, koje je po njemu katastrofalno, tvrdeći da je u ovoj oblasti nekada radilo oko 2 400 radnika, dok sada radi oko 120. Njegove navode je dematnovao gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić, koji se pohvalio privrednim rastom i razvojem Gradiške.
“Mi zaista treba da odamo priznanje gradiškim privrednicima koji su ovoj izuzetno teškoj godini svojom fleksibilnošću i novim načinom organizovanja uspjeli da premoste i ostvare značajne rezultate u svojim djelatnostima. Grad Gradiška je na sve načine pokušavao da olakša poslovanje našim privrednicima kroz razne subvencije, a reći ću jedan podatak, od 2017. godine do 2019. uspjeli smo da povećamo broj radnih mijesta za čak 2500 hiljade, što je prvi put poslije 1990. godine da smo prešli borj zaposlenih od 11 000.”
Adžić je istakao da će grad Gradiška nastaviti sa infrastrukturnim opremanjem grada kako bi se stvorili što bolji uslovi za privređivanje i dolazak stranih investitora.
Kada je u pitanju tema parkinga i diskriminacije o kojoj je bilo riječi, obzirom da radnici u privatnom sektoru moraju plaćati punu cijenu godišnje karte od 200KM, dok radnici zaposleni u institucijama i javnim preduzećima plaćaju godišnju akrtu od 50 KM. Adžić je tim povodom istakao da Gradiška ima problem s parking prostorom i da je po pitanju cijena parking prostora dosta urađeno, pogotovo kada je u pitanju centar grada, gdje je ograničeno vrijeme parkiranja na dva sata, kao i smanjena godišnja cijena parkinga sa 300 KM na 200 KM ali da ovdje nije završen posao, te se ide ka konačnom rješenju prema svim građanima Gradiške.
Kao i do sada ponovo smo pitali predsjednika Skupštine grada Milenka Pavlovića zašto se sjednice ne održavaju u Gradskoj upravi, pa je on pojasnio da je u toku prilagođavanje skupštine sale u Gradskoj upravi, te se nada da bi sljedeća sjednica mogla biti održana tamo.
Rješenja i imenovanja
Kada je u pitanju pretposljednja tačka dnevnog reda, u kojoj su razmatrana rješenja i imenovanja, došlo je do određenih promjena u institucijama kojima upravlja grad Gradiška. Od tih informacija izdvajamo razrješenje funkcije direktora JU Centra za socijalni rad Gradiška Rade Cumbe, na čije mjesto je došla Stana Balaban kao vršilac dužnosti.
Interesantno je bilo i kod imenovanja predsjednika i članova Gradske izborne komisije, gdje je na mjesto predsjednika izabran Branislav Radinović, dok su članovi Borislav Radić, Miodrag Drakulić, Jasminka Kalajdžić i Danijela Malinović.
Kada je u pitanju Dom zdravlja Gradiška, Upravni odbor čine: Slavnko Dunjić, Ivica Lučka, Rajko Dodik, Snježana Ljepojević i Svjetlana Popadić.