Udruženje građana “Mikro mreža” i fondacija “Friedrcih Ebert” tokom jučerašnjeg dana su u dvočasovnoj diskusiji razgovarali na temu “Izazovi energetske krize u svijetu i u našem okruženju – energetska nezavisnost”, a sve ste mogli pratiti uživo putem naše fejsbuk stranice.
U uvodnom izlaganju ukazano je na to gdje se trenutno svijet nalazi kada je u pitanju energija i da trenutno svjedočimo ozbiljnoj energetskoj krizi. Ta kriza se osjeti i u Bosni i Hercegovini, pa su građani primorani da se sami snalaze, jer institucije malo čine da se uhvate u koštac s ovim problemom.
Ono što je profesor na Elektrotehničkom fakultetu Tuzla, odsjek energetike, Mirza Kušljugić, koji je bio jedan od panelista istakao, pozivajući se na riječi potpredsjednika Evropske komisije, da smo mi prva generacija koja se suočila sa klimatskim promjenama ali smo ujedno i posljednja generacija koja može nešto da uradi kako bi spriječila katastrofalne posljedice.
Većeg optimizma nije bilo ni u riječima drugog učesnika panela, ekonomistice Svetlane Cenić, koja se fokusirala na trenutne cijene ne samo energenata nego i svih ostalih proizvoda, koji su po njenim riječima prenaduvane i neopravdane. Cenić je naglasila i to da naše institucije stalno pričaju o projektima u okviru elektro-energetskog sektora, dok je istovremeno ovaj sektor dužan stotine miliona. Cenićku plaši i to što smo kako je rekla “Lovor među vihorom”, pa će nas zateći ovaj problem ako se ne pozabavimo s njim, te će posljedice biti katastrofalne.
Treći panelista, novinarka portala “Capital”, Andrijana Pisarević, je akcenat stavila na svakodnevni život građana Bosne i Hercegovine, koji po njenim informacijama ne mogu da dođu do uglja, peleta i drva, jer ti energenti odlaze preko granice na sumnjiv način.
Ono što je posebno bilo interesantno jesu komntari publike, koja je imala brojna pitanja i sugestije kada su u pitanju mjere Elektroprivrede Republike Srpske, instalacija panela na domaćinstva, kao i nabavka sirovina. Interesantno je bilo čuti i iskustva Gradske uprave Gradiška, koja ima energetskog menadžera i koja radi na brojnim projektima energetske efikasnosti.
Upravo je to modus koji može pomoći građanima i privrednicima u BiH da se suoče sa energetskom krizom. Kako kaže profesor Kušljugić, privrednici u Federaciji BiH su se već organizovali, te je masa njih instalirala solarne panele na svoje hale. Istim putem su krenuli i građani, koji, po njegovim riječima, moraju shvatiti da stvari trebaju uzeti u svoje ruke i krenuti sami.
Dvočasovnu panel diskusiju možete pogledati u sljedećim video prilozima: