U organizaciji JU “Narodna biblioteka” Gradiška, večeras je u Kulturnom centru Gradiška promovisana autobiografska knjiga “Od Grmeča do Dejtona i dalje” autora Vladimira Lukića koja je svojevrsna riznica istorijskih dokumenata i svjedočenja od posebnog značaja.
O autobiografiji profesora Vladimira Lukića govorili su Јanko Velimirović novinar i urednik, recenzenti Nikola Kobac i Mihajlo Orlović.
O knjizi Vladimira Lukića, Nikola Kobac ističe kako je riječ o vrijednom svjedočenju gdje je obuhvaćen dug period od samog djetinstva pa sve do Dejtonskih pregovora 1995. godine.
“Velika je istorijska vrijednost djela u kojem su načete mnoge teme, opisani su mnogi ljudi”.
Mihajlo Orlović, novinar i književnik istakao je posebnost žanra autobiografskih djela.
“Autobiografije su uvijek zanimljive jer mi u njima želimo da saznamo nešto što se krije, neku začkoljicu. Ova knjiga ima višestruku vrijednost jer je obrađen dug period, a sadrži mnogo dokumenata, zanimljivih činjenica koje nismo znali i koje će čitaoce ponukati na razmišljanje”, rekao je Orlović.
Autor knjige, o njenom nastanku je rekao kako se odlučio da je napiše po nagovoru njegovih prijatelja.
“Drago mi je da sam je napisao jer sam nešto stavio javnosti na uvid što je do sada bilo nepoznato. Kao učesnik političkih događaja i pregovora u Dejtonu, mnoge do sada nepoznate detalje sam opisao u knjizi”, naveo je Lukić.
Prof.dr. Vladimir Lukić je rođen 1933. godine u selu Dabar kod Sanskog Mosta. Bio je predstavnik Republike Srpske pri UNPROFOR-u u Sarajevu u periodu 1. juli 1992. – 19. decembar 1992., bio je i predsjednik Vlade Republike Srpske u periodu 20. januar 1993. – 18. avgust 1994. godine. U svojstvu stručnjaka je učestvovao u pregovorima u Dejtonu 1995. godine. Jedan je od osnivača udruženja “Jasenovac – Donja Gradina“ koje je održalo više međunarodnih konferencija na kojoj se govorilo o genocidu nad Srbima u Jasenovcu i Donjoj Gradini i brojnim drugim stratištima.