U prostorijama Razvojne agencije Gradiška, pred nešto više od 50 posjetilaca održano je edukativno predavanje pod nazivom “Šta je to umjetna inteligencija”. Predavanje je održala produkt menadžer za mašinsko učenje, Dejana Ugrenović.
Ugrenovićeva je porijeklom iz Gradiške, gdje je završila osnovnu školu, da bi svoje obrazovanje nastavila u inostranstvu, gdje se intenzivno bavila problemima vještačke inteligencije. Vrativši se iz inostranstva u Beograd, počela je raditi za firmu “United cloud”, a na predavanju je govorila o osnovnim konceptima umjetne inteligencije.
“Kao što ste vidjeli pričali smo o osnovnim konceptima vještačke inteligencije, koje su to vrste učenja, gdje se primjenjuje vještačka inteligencije. Spomenuli smo i “Chat GPT” koji je izuzetno popularan alat baziran na toj tehnologiji, te smo prošli i dio vezan za nauku o podacima bez koje vještačka inteligencija ne bi mogla da postoji u ovom kapacitetu.”
Ugrenovićeva dodaje da su Fejsbuk, Google translate, TikTok i druge aplikacije bazirane na vještačkoj inteligenciji, kao i to da mi danas svakodnevno koristimo umjetnu inteligenciju, a da toga možeda i nismo svjesni. Sa druge strane, gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić je itekako svjestan značaja Razvojne agencije Gradiška i HUB-a koji funkcioniše unutar njega.
“Cilj Grada Gradiške je da pruži uslove i podršku mladim ljudima da započnu svoje startup-ove, a ovakav događaj je jedan od vodećih tema trenutno u svijetu, takođe trebamo da budemo ponosni i srećni što imamo našu sugrađanku koja je uspjela da nakon svog obrazovanja ovdje i završenih doktorskih studija u inostranstvu osjetila je potrebu da dođe u svoju Gradišku i prezentuje stečeno znanje.”
Znanja iz ove ali i drugih oblasti građani Gradiške mogu unaprijediti uz podršku “HUB-a 078”, koji funkcioniše u okviru Razvoje agencije Gradiška, a kojim rukovodi Nataša Ristić. Ristićeva je istakla da je ovo predavanje pokazatelj želje da se u okviru ovog HUB-a ide u korak s vremenom. Koliko je značajan ovaj HUB govori i činjenica da posjeduje najmoderniju opremu u okviru kojeg inžinjeri s područja Gradiške mogu da dođu u njegove prostorije i započnu svoje, kako ona kaže, Startup-ove.
Koliko je predavanje bilo korisno govori i veliki broj posjetilaca, koji su imali dosta pitanja i komentara za gošću. Ono što posebno treba istaći jeste broj mladih koji su prisustvovali edukaciji ali i njihovoj želji da napreduju u ovoj oblasti.
Autor: Anastasija Katić