Hrvatska je u trećoj fazi popuštanja mjera, što znači da su nakon gotovo dva mjeseca ponovno otvoreni kafići. Ugostiteljima su propisane stroge mjere za rad, a goste se poziva da budu odgovorni te se drže higijene i fizičke udaljenosti. Nema zadržavanja na šanku te je propisana i udaljenost stolova.
Raditi mogu kafići i ugostiteljski objekti s terasama i bez njih, od 6 do 23 časa, pri čemu će im stolovi morati biti udaljeni 1,5 metara te se moraju pridržavati mjera zaštite gostiju i zaposlenika i najviših higijenskih standarda. Nove mjere nisu spriječile ljubitelje kafe, a lijepo vrijeme izmamilo Novogradiščane na terase omiljenih kafića.
Zbog mjera fizičke distance i drugih, uključujući i raspored stolova s razmakom od metar i po, ugostiteljski objekti, i mali i veliki, zapravo se vraćaju u pogon i rad s oko dvostruko manje kapaciteta (stolova, stolica i drugog), a to će tako vjerovatno ostati do daljnjeg, pa se ne može očekivati veći promet, pogotovo ne onakav kakav je bio prije mjera zatvaranja.
U ugostiteljstvu Hrvatske zaposleno je oko 120 hiljada ljudi, što je više od polovine svih ukupno zaposlenih u turističko-ugostiteljskoj djelatnosti u Hrvatskoj. Ti su ljudi, smatraju stručnjaci sigurni s poslom i platama do 1. juna, jer do tada su na snazi i mjere države pa i lokalnih vlasti.
”Posao je pao za nekih 30%, kafićima bez terase se ne isplati raditi. Nama su mediji jedini izvor informacija, nismo nikakve službene upute dobili. Jedina promjena je temeljita higijena, oprezniji smo i dosta sporiji jer treba ispuniti sve mjere od dezinfekcije stolova, stolica, tacni. Zapravo sve je kao inače samo smo malo oprezniji, zbog nas ali i posebno naših gostiju”, kaže nam kroz razgovor Mateo Kajtazi.
”Nadam se samo mirnoj jeseni, ako se pandemija vrati u nekom jačem valu, samo će nam ići na štetu. Imamo duplo više hoda, sad je prvo dezinfekcija, preuzimanje narudžbe, donošenje pića, dezinfekcija. To nam sve otežava posao, ali ima nas dovoljno, ovo je porodični posao pa nekako sve stižemo.”
”Inspekcije bi trebale prvo dati upute, savjete a ne samo pisati kazne. Ovaj posao je minsko polje, sve što napravimo nije ispravno. Ko ima uhodane konobare, njima je puno lakše uvesti dezinfekciju u samom hodu, ako su novi konobari jednostavno treba i vremena i razumijevanja. Naši stalni gosti i dalje dolaze, čak najviše starijih ljudi dolazi iako su rizična grupa. Oni koji su još uvijek u strahu ne dolaze, svi ostali su opušteni i zapravo jako srećni što mogu doći ovdje, opustiti se, popiti kafu, pojesti kolač, uživati s društvom i napuniti baterije”, zaključio je Mateo Kajtazi vlasnik cake bar-a Malina.