Tradicionalna vaskršnja igra “Plovanje”, koju su stanovnici Donjeg Vakufa donijeli sa sobom u mjesta gdje su izbjegli i ove godine odražana je u selu Brezik Laminci kod Gradiške.
Ono što je karakteristika ovogodišnjeg Plovanja jeste veliki broj učesnika, gdje su prednjačili mladi, što ohrabruje učesnike uz nadu da ova igra ima budućnost. Po riječima Jovana Samardžića, koji je nakon sedam godina pauze ponovo zaigrao Plovanje, ova igra nema cijenu.
“Znate kako, naš narod iz Donjeg Vakufa se raselio svuda, kako po gradovima u Bosni i Hercegovini, tako i inostranstvu. Evo ja nakon rata živim u Austriji i nakon korone do sada nisam mogao da se plovam za Vaskrs, iako mi duša žudi da svake godine budem ovdje s ovim ljudima. Mi se ovdje igramo, šalimo, nešto i pojedemo ali što je najvažnije prisjetimo se naših dogodovština iz sela Donjeg Vakufa odakle potičemo.”
Za Samardžića tvrde da najbolje poznaje mentalitet Srbobranaca (Srba izbjeglih iz Donjeg Vakufa). Za Ranka Golubovića iz sela Rogolji, koji je prije rata živio u Babinom selu, najvažniji je uspjeh Babljana.
“Ova naša igra je specifična, jer smo prije rata imali taj rivalitet nekoliko sela. Meni je najvažnije da su moji Babljani najbolji, ne moram ja biti prvi. Zaista ovaj običaj je specifičan i sama činjenica da Plovanje igramo samo na Vaskrs, govori koliko to običaja nosi sa sobom.”
Najmlađi igrač je i ove godine Nedeljko Zjajić, koji vuče korijene iz sela Rastičevo kod Donjeg Vakufa. Nedeljko ima tek 16 godina ali je već postao ozbiljan plovač i kako kaže raduje ga što sve veći broj mladih ljudi igra ovu igru.
Plovanje je vaskršnja igra Srba iz Donjeg Vakufa, koju su oni sa sobom donijeli u mjesta gdje su nakon Odbrambeno-otadžbinskog rata izbjegli. Igra se u jaja, uz neograničen broj učesnika i specifična pravila, kojoj je glavni motiv proslava najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa. Što se tiče učesnika, pored priče o doživljajima iz sela Komara, Oboraca, Babinog potoka, Ćorića i drugih mijesta u Donjem Vakufu, nakon svake partije otpjeva se i nekoliko krajiških ojkača.