Jubilarni 20. Sajam meda u organizaciji Turističke organizacije grada Gradiška i udruženja “Amorfa” i “Pčele – bilje”, otvoren je danas u Vidovdanskoj ulici i trajaće tri dana.
Uprkos kišnom vremenu, sajam “Zdravomed” je otvoren za posjetioce u naredna tri dana, a izlagači su medari sa područja Gradiške i njihove kolege iz drugih lokalnih zajednica kao proizvođači domaćih proizvoda, štandovi sa rukotvorinama, kozmetičkim proizvodima i kreativci.
“Dvadeseta je godina kako se Zdravomed održava u Gradišci i promocija zdravih proizvoda od provjerenih proizvođača, prvenstveno medara koji su u kontinuitetu prisutni iz godine u godinu na ovom sajmu. Većina izlagača je zastupljena i u Kući Lijevča i Potkozarja, a prisutni su i gosti sa Ozrena i Kostajnice. Na sajmu je izložena šira ponuda proizvoda nego što je u samoj Kući Lijevča i Potkozarja”, istakla je direktor Turističke organizacije Gradiška, Danka Mirjanić na otvaranju sajma.
Štandove i izlagače obišao je i gradonačelnik grada Gradiška, Zoran Adžić koji je rekao da je “Zdravomed” postao brend Gradiške.
“Naši domaći pčelari i medari su danas ovdje kao i njihove kolege iz regiona da predstave svoje palete proizvoda onog što je ne samo hrana nego i lijek, a to se prvenstveno odnosi na med. Gradska uprava podržava pčelare, odnosno naša dva udruženja u Gradišci, kroz grant u budžetu za manje proizvođače sa manjim brojem košnica u cilju da im pomognemo da povećaju svoju proizvodnju i plasman jer je med jedini artikl iz Republike Srpske i BiH koji može slobodno da se izvozi u EU”, naglasio je Adžić.
Ovogodišnja sezona za pčelare u Republici Srpskoj bila je teška i izazovna, potvrdili su izlagači na sajmu, a među kojima je i Predrag Trninić iz Nove Topole za čije proizvode su čuli mnogi širom Evrope i svijeta.
“Prisutni smo na sajmu od samog početka, dakle punih dvadeset godina.Mi se bavimo profesionalno pčelarstvom, to nam je porodični biznis. Naš osnovni proizvod je med, polen, propolis, matična mliječ i vitaminski kompleksi. Specifični smo i po tome da proizvodimo i trnke sa kojima se nekad pčelarilo, matice i rojeve. Stanje u pčelinjaku je svake godine, sve gore i gore, zbog klimatskih promjena. Drastično su smanjeni prinosi meda po košnici posmatrano na raniji period ali smo cijene zadržali pristupačnim našim građanima”, istakao je Trninić.
Sa opštine Petrovo iz sela Karanovac podno planine Ozren, na sajmu je pčelinje proizvode izložio i Nebojša Andrić, koji se rado odaziva na ovaj sajam, više od 10 godina.
“Zahvalni smo na toplom prijemu naših domaćina a i građana sa kojima smo se povezali kroz plasman naših zdravih pčelinjih porizvoda podno planine Ozren sa nadmorske visine od oko 400 metara nadmorske visine i nastavićemo učestvovati, poručio je Andrić.
Sajam ostaje otvoren u naredna tri dana u vremenu od 10 – 18 časova, prilika je za građane da u ove jesenje dane kupe neki od brojnih preparata za jačanje imuniteta ili nešto sa štandova gdje su izloženi ručni radovi, kozmetički preparati i drugo.