Povodom Svjetskog dana prve pomoći na platou ispred Kulturnog centra Gradiška, prikazano je više vježbi postupanja u slučaju saobraćajne nezgode i drugih stanja u kojima je prva pomoć na prvom mjestu.
Realistični prikaz zarobljenog putnika u vozilu, njegovo oslobađanje uz asistenciju vatrogasaca-spasilaca i asistencije hitne pomoći kao i vršenja uviđaja od strane policijskih službenika i čišćenje mjesta nezgode uz asistenciju šlep vozila, građani su mogli da vide tokom današnje vježbe. Sinhronizovanost svih navedenih službi od suštinskog je značaja u trenutcima spašavanja, saglasni su svi učesnici.
Volonteri GO Crvenog krsta Gradiška izveli su vježbu zajedno sa Službom hitne medicinske pomoći u kojoj je prikazano postupanje u slučajevima gušenja pacijenta nepoznatim predmetom. Građani su bili u mogućnosti da vide proces pružanja prve pomoći ugroženom licu od strane onih koji se zateknu u neposrednoj blizini ugroženog lica, pozivanja hitne pomoći i samog zbrinjavanja pacijenta.
Instruktor i predavač prve pomoći,dr Bojan Vujanović, istakao je kako bi svi građani trebalo da poznaju pravila i principe prve pomoći jer je najznačajnija pomoć u datom trenutku.
“U prvih tri do pet minuta, osobama i povrijeđenima koji ostanu bez svijesti i disanja ako nepružimo prvu pomoć, dolazi do trajnih poslijedica otkazivanja vitalnih organa, prije svega centralnog nervnog sistema i takve osobe ostaju u komi. Ukoliko se pravovremo pruži prva pomoć, znatno se olakšava ljekarima daljnje postupanje u reanimaciji i stabilizovanju pacijenta u suprotnom, dolazi do smrtnog ishoda”, naglasio je Vujanović.
Starješina Profesionalne vatrogasno – spasilačke jedinice, Goran Stojaković, istakao je da su sve službe učesnice današnje pokazne vježbe pokazale visok stepen spremnosti da odgovore zadatku.
“Tehničke intervencije u saobraćaju sa teškim situacijama, učestale su pojave u posljednje vrijeme. Za naše službe najbitnija polazna tačka jeste brza i tačna dojava. Što se tiče vatrogasne službe, nabavljena je neophodna oprema i alati a uskoro će biti dopunjen širi set alata nakon provedene procedure nabavke. Na samom mjestu događaja intervencija mora biti, brza i efikasna kako bi došli do lica koja spašavamo. Prilikom prijave intervencije od strane građana, najbitnije je da se slušaju instrukcije dežurnog vatrogasca koji će kroz pitanja voditi do informacija potrebnih za dolazak na mjesto intervencije”, naglasio je Stojaković.
Pokazna vježba je izvedena učešćem JZU„Dom zdravlja“ Gradiška, Službe Hitne medicinske pomoći, GO Crvenog krsta Gradiška, Profesionalne vatrogasno – spasilačke jedinice i Policijske uprave Gradiška.