Danas se obilježava Međunarodni dan borbe protiv korupcije, a Micro mreža ovim povodom podsjeća čitaoce koje su to priče, koje je naša redakcija otvorila, a tiču se korupcije u našem društvu.
Početkom godine objavili smo seriju tekstova o nezakonitostima uprave JZU “Dom zdravlja” Gradiška, gdje je tadašnja direktorica Vesna Gluvić-Čelić isplaćivala abnormalno visoke plate i naknade sebi i najbližim saradnicima.
Bivša direktorica Doma zdravlja u Gradišci sebi isplatila preko 100 hiljada KM mimo zakona
Vesna Gluvić Čelić nije žalila bužet Doma zdravlja kada su u pitanju najuži saradnici
Rukovodstvo Doma zdravlja Gradiška poništilo sporne odluke bivše direktorice
Pored ovih tekstova pisali smo i o novom biznisu koji pokreće porodica gradonačelnika Gradiške Zorana Adžića. Istraživali smo i to koji radnici Elektrokrajine su ekspresno dobili posao u nekoj drugoj instituciji, nakon što su uzeli otpremnine u ovoj firmi.
Pojedini radnici Elektrokrajine uzeli otpremninu pa odmah našli angažman na državnim jaslama
Pisali smo i o akademskoj zajednici u Republici Srpskoj, koja je najvećim dijelom poltronski nastrojena prema valdajućoj strukturi i gotovo da ne postoji kritičko mišljenje od strane naših intelektualaca na pojedine poteze vlasti. Urok dijelom leži i u priči koji smo objavili.
Akademska zajednica u RS – veliki naučnici malog dometa
Objavili smo i priču u kojoj je grad Gradiška preplatio parking preduzeću “Arting invest” uz napomenu da grad na brojnim projektima sarađuje s ovom firmom.
Grad Gradiška preplatio parking kod „Krajinapetrola“ preduzeću „Arting invest“
Podsjećamo da smo objavili priču u kojoj je zloupotrebljen javni servis “Radio-televizija Gradiška” tokom predizborne kampanje, od strane SNSD-a, te da Centralna izborna komisija BiH, nije kaznila odgovorne za ovaj propust.
Građani Gradiške plaćaju radnike RTVG koji uporedo rade za SNSD
CIK progledao kroz prste RTV Gradiška
Korupcija je jedan od gorućih problema bh društva, a na listi od 180 zemalja svijeta, BiH se nalazi na 110 mjestu po indeksu percepcije korupcije. Kada je u pitanju Evropa, BiH spada među tri najgore zemlje kada je u pitanju zastupljenost korupcije, te konstantno na tom pogledu nazaduje.
Velika je odgovornost pravosuđa za ovakvo stanje u našem društvu, jer je samo 11 otvorenih istraga vezanih za korupciju, a nemamo niti jednu potvrđenu optužnicu.
Ono što posebno zabrinjava je nedostatak brige građana za vlastiti novac, koje i kada mediji ukažu na korupciju ne iskažu dovoljno pritiska na institucije, što još više podstiče korupciju kod političara.