Jedno od najsmrtonosnijih oboljenja jeste oboljenje srca i krvnih sudova. Osnovni problem jeste to što se promene sporo razvijaju i ne daju nikakve simptome čak i kada je začepljenje krvnih sudova veliko. Zbog toga je koronarografija procedura koja je jako važna kako za detekciju, tako i za otklanjanje problema.
Koje su prednosti kateterizacije krvnih sudova pa je jedna od najčešće korišćenih tokom dijagnostičkih procedura.
Koronarografija je minimalno invazivna procedura
Iako se koronarna angiografija (koronarografija) izvodi uvođenjem katetera u jednu od arterija, ovo je izuzetno pouzdana procedura za otkrivanje suženih krvnih sudova i koji procenat začepljenja.
Za nizak rizik od pojave komplikacija je zaslužna angio-sala tj. posebna sala koja je opremljena za kardiološke intervencije i stručan kardiolog koji pažljivo navodi kateter kroz kardio-vaskularni sistem.
Tokom procedure se iz katetera ispušta kontrastna boja koja pokazuje prohodnost, a lekar putem rendgena pažljivo prati stepen suženja.
Dakle, reč je o složenom postupku gde se istovremeno upravlja kateterom, ispušta boja i prati funkcija krvotoka, ali se iskustvom i pažnjom rizici isključuju, a pacijent nema nikakve posledice.
Rezultati odmah dostupni
Kada kardiolog posumnja na suženje arterija može da predloži koronarografiju kao način dijagnostike koja će odmah dati rezultate i utvrditi stepen oštećenja.
Na ovaj način se jednim postupkom od 30 min. odmah otkriva zdravstveno stanje i problemi pa je i lečenje mnogo efikasnije i brže, a promene se prate detaljnije.
Koronarografija može i da spasi život
U slučaju infarkta miokarda ovom procedurom se uspešno vraća normalan protok kroz vaskularni sistem što zaustavlja dalje oštećenje srca.
Osim ovog razloga, kada se prilikom pregleda koronarografijom utvrdi postojanje začepljenja koje je veće od 70% ova procedura se nadovezuje na ugradnju stenta koji lako i brzo vraća normalnu prohodnost, a pacijentu dugoročno spašava život.
Sav minimalni rizik koji postoji je zanemarljiv u odnosu na benefite ove procedure.
Bezbolna procedura sa brzim oporavkom
Kateter se najčešće uvodi u krvotok kroz butnu arteriju i daje se lokalni anestetik tako da pacijent ne oseća nikakve bolove pri uvođenju katetera.
Tokom postupka se može osećati pritisak i peckanje, ali je pacijent budan i komunicira sa lekarom pa će sve neprijatnosti biti razjašnjene, a postupak potpuno komforan.
Oporavak podrazumeva mirovanje od nekoliko sati i unos veće količine tečnosti. Pacijent je već narednog dana sposoban da nastavi sa svojim aktivnostima, a od lekara dobija i terapiju medikamentima ili preporuku za praćenje zdravstvenog stanja.
Čak i kada je postavljen stent pacijent nema potrebu za dužim periodom oporavka i brzo nastavlja da živi normalno. Čak se i prva kontrola obavlja tek nakon 2 nedelje što znači da je intervencija odmah
Koronarografija srca je postupak kojim se lako i brzo detektuju sve promene i problemi sa normalnim protokom krvotoka. Kada srce ima dovoljno krvi, ono i funkcioniše normalno, a to znači da će čitavo telo imati dovoljno energije i snage za funkcionisanje.
Na ovaj način se smanjuje mogućnost i za razvoj drugih kardio-vaskularnih bolesti pa se značajno snižava crna statistika koja kaže da u Srbiji od srčanih problema premine oko 50.000 ljudi tokom jedne godine. To ove probleme stavlja na prvo mesto uzroka smrtnosti u našoj zemlji, a na treće u svetu.
Sve veći broj angio-sala i obučenih lekara će dovesti da se uz pomoć koronarografije što ranije prepoznaju problemi i reše dok su u početku.